Moja kosa nije po prirodi suva. Međutim korišćenje fena, prese ili figara (ponekad), kao i korišćenje blanša pre čak 2-3 godine, ostavilo je vidljive i ne tako lepe tragove na mojim krajevima.
Što se tiče tragova blanša koje vučem toliko dugo znajte da je to zbog toga što kada sam se pokajala i videla rezultat korišćenja blanša na ovako tankoj kosi nisam mogla da ošišam kosu do glave. Šišala sam se postepeno, i puštala da mi taj deo jednostavno izraste. I tako sam sada ostala sa malim tragovima blanša na krajevima sa kojima trenutno eksperimentišem, i ne šišam ih, jer smatram da su odlična stvar za mene kao nekog ko testira razne proizvode za negu, pogotovo sada kada sam u potrazi za kvalitetnim proteinskim tretmanom. Najveći broj čitalaca ste upravo vi za suvom i oštećenom kosom pa mi je u najvećem interesu da se usmerim na taj problem.
Dakle, mučim se sa suvim krajevima, koji su posledica spoljnih uticaja, korišćenja proizvoda koji emituju veliku toplotu, farbanja, i pokušaću da vam pojasnim kako ja rešavam taj problem sa suvim krajevima.
Ja sam slučaj koji ima suve krajeve koji su pritom iskrzani. Spremni su za šišanje.
Oni su najpre bili samo suvi, dehidrirani a vremenom su počeli i da se pojavljuju i oštećenja. I baš taj deo kose (krajevi) mi se oštećuju velikom brzinom jer je struktura dlake koja je tretirana blanšem skroz oštećena. Trenutno, moj naveći problem je da pronađem dostojnu zamenu HBP-u i pokušam da makar malo oporavim oštećene delove. Šišaću se sigurno, ali želim da zajedno sa vama pronađem proizvod koji će mi pomoći ali koji može i drugima da pomogne, jer svi znamo koliko je teško naći dobar proizvod na bazi proteina.
Ono što vrlo uspešno rešavam jeste problem sa suvim delovima, što je i glavna tema ovog članka.
Ovaj problem rešavam na više načina i svaki je uspešan. Za mene je olakšavajuća okolnost što mi ostatak kose nije dehidriran, i ovo malo mogu vrlo lako da rešim. Ne znam koliko mogu da pomognem vama ako vam je kosa prirodno suva, i jako suva, ali nadam se da ćete uspeti da izvučete zaključak da li i u kojoj meri neki od ovih metoda može da vam pomogne.
- Ono što obožavam da radim pred pranje kada imam dosta slobodnog vremena jeste da dam svojoj kosi kvalitetan tretman uljem. Nisam opsednuta prirodnom kozmetikom, niti mislim da je svemoguća, niti su ulja nešto bez čega ne mogu. Iskreno, više volim kupovne maske za kosu. Međutim ono što kokosovo ulje radi kosi na polju hidratacije je nešto stvarno fascinantno. Iznerviram se kada vidim one viralne tekstove gde obećavaju čuda tako što ćete polivati kosu vodom u kojoj je kuvan krompir, luk ili nešto slično. Ali tekstovi koji viralno kruže o kokosovom ulju su nešto sasvim opravdano, jer je kokosovo ulje pravo blago. Još nešto što obožavam da stavljam na krajeve zajedno sa kokosovim uljem jeste Fuzija za oštećenu kosu (klik ovde za recenziju). Ova mešavina ulja jako, jako lepo hidrira moje suve krajeve, omekša ih, daje kosi sjaj i ona zaista izgleda lepše.
- Dalje, ovaj problem rešavam dobrom maskom za kosu koja omekšava dlaku i dobro je hidrira! U mom slučaju je presudno to i da je zagladi. Volim taj osećaj kada su krajevi glatki, meki, i takve maske me u poslednje vreme oduševljavaju. Takav osećaj dobijam sa maskama kao što su Redken All Soft, Tigi Resurrection, Dikson Argabeta Collagen, Bio Kap hranljivi balzam, Matrix Total repair, Garnier Avocado i Shea butter, Ove maske baš rade ono što ja volim i skroz omekšaju krajeve da se ne može ni naslutiiti da imam problem sa suvim delovima. Nažalost, ako neko vreme prestanem da koristim takve proizvode suvoća ume da se vrati, ali sam svesna koliko su ti krajevi izmučeni.
OVDE možete pročitati post o hidratantnim maskama koje su me oduševile.
- I poslednji ali ne manje bitan korak jeste dodatno zaglađivanje i zaštita suvih krajeva silikonskim serumima ili leave in prskalicama. Ako već imamo problem sa suvim krajevima i izbegavamo šišanje jednostavno moramo da radimo bar na tome da ih zaštitimo kako ne bismo pogoršali situaciju. U suprotnom kosa će izgledati još gore, a oštećenja će biti sve veća. Ako ste protivnik silikona u nezi kose zapitajte se još jednom čemu to? Oni jesu štetni za teme, ali jako lepo mogu zaštititi krajeve kose, a verujte da vam je uzalud sav trud oko nege ako je na kraju ne zaštitite od spoljnih uticaja, koji sami po sebi mnogo štete kosi, naročito u današnje vreme kada je sve oko nas zagađeno, kada je sunce toliko jako, kada su zimi ogromne hladnoće... Tada nam trebaju silikoni. Uvek nam trebaju silikoni! Samo ih treba upotrebiti na pravi način.
Dakle, da rezimiramo, suvi krajevi nisu ogorman problem. Lako se može rešiti. Lako možemo čak i oštećenja sakriti. Potrebno je samo da izaberete proizvod koji zaista dobro hidira, da izaberete proizvod čiji sastav vam odgovara (na primer ako vašoj kosi izuzetno prijaju ulja tražite proizvode u kojima ulja dominiraju). Dovoljan stepen hidratacije vam neće obezbediti običan balzam, niti obična random maska siromašnog sastava, jer dehidrirana kosa zahteva jaču negu i dobre sastojke. Nemojte da vas zavara proizvod koji će vam samo lako odmrsiti kosu i dati instant osećaj mekoće već izaberite kvalitetniji proizvod sa finijim sastavom koji će vam suve krajeve držati hidriranim na duže staze, i da oni budu do sledećeg pranja u dobrom stanju.
Kada su u pitanju silikonski serumi na tržištu je ogroman broj jako dobrih. Veliki broj njih obavlja svoju funkciju. Ne daju "Wow" efekat ali štite kosu i drže je zaglađenom. Ponavljam, zaštita je izuzetno bitna, a ne možemo zanemariti ni estetski momenat. Umesto silikonskih seruma možete koristiti i leave in prskalice. Moje preporuke tog tipa proizvoda možete pročitati ako kliknete OVDE.
Dakle, nega uljima, kvalitetna hidratantna maska i zaštita = rešen problem suvih krajeva.
Šta vi koristite za hidrataciju suvih krajeva?
_________________________________________________________________________
Pročitajte još... *TOP 5 * Najbitniji postovi na blogu