Iskustvo čitateljke - Kovrdžava kosa - Dikson krema za kovrdže (Mini recenzija)

Čitateljka N.G. je dobila priliku da testira Dikson kremu za kovrdže, koju sam joj prosledila, pošto je moja kosa ravna,  pa nema smisla da je ja isprobam.

Nakon što ga je probala poslala mi je  utiske i fotografije. Rešila sam da to podelim sa vama, tako da ako imate kovržavu i neukrotivu kosu, zadržite se još malo na blogu i pročitajte sledećih nekoliko redova.

Pre svega, nekoliko reči o samom proizvodu i o tome kakvo dejstvo treba da ima:
Dikson Curly Glaze je proizvod  specijalno kreiran za kovrdžavu kosu. Ima zadatak da učvrsti kovrdže, da ih hidrira, i obezbedi vitalnost i sjaj. Proizvođač tvrdi da ovaj proizvod štiti od vlage. Stepen učvršćivanja je 3/5.


Miris je jako lep i osvezavajuć kao da u sebi sadrzi neki tropski miks voca (grejp, limetu, limun, eukaliptus). Makar sam ja takav dojam dobila, miris je prelep.


Ja sam ga stavila na kosu kada sam je posušila i to sam stavila na krajeve, ali sam pritom morala i da stavim Balea kremu koju koristim za oblikovanje kose jer imam bas "puno", kose mada to nije umanjilo njen učinak. Krajevi su mi bili tako dobro zaglađeni i jos bolje definisani, inače u sebi kao da sadrzi i neki sastojak koji me jako podseća na gel jer nekako kao da fiksira oblik kovrdže što me je jako obradovalo jer na krajevima koliko god da stavim Balea kreme posle prospavane noći odmah mi se "rascveta" i moram opet da nanosim kremu. Što sa ovim nije bio slucaj!! :)

Tako da definitivo cu da ga kupim,jer ako sam posle prvog puta bila ovako zadovoljna znači da vredi.


Cena: Oko 1200din
Količina: 250ml
Prodajno mesto: Frizerski saloni koji rade sa Dikson kozmetikom, Dikson radnja u Balkanskoj ulici br.3, ili Frizerski salon Cvrle ( ili online prodavnica www.cvrle-hairshop.com)

BioKap hranljivi balzam za kosu





Italijanska kuća BiosLine je kuća prirodne kozmetike čiji asortiman čine proizvodi za negu kose i farbanje - BioKap.

Ovaj brend mi jeste poznat zbog farbi za kosu, ali nisam znala mnogo o njihovim proizvodima. Ostala prijatno iznenađena kada sam sakupila informacije o proizvodima i misiji ove kompanije, iako sam vrlo skeptična kada su u pitanju proizvodi za koje se tvrdi da imaju prirodno, biljno poreklo.

Ono što će obradovati ljubitelje prirodnih proizvoda jeste što ni jedan Biokap proizvod ne sadrži:
  • parafinske frakcije 
  • produkte životinjskog porekla 
  • natrijum laurilsulfat -agresivni čistač koji može isušiti dlaku 
  • hemijske supstance koji toksično oštećuju vlasište i same folikule 




U ovom postu ću vam predstaviti Biokap hranljivi balzam za kosu, za koji proizvođač tvrdi da je idealan za beživotnu kosu sa oštećenim krajevima.

"Hranljivi balzam zahvaljujući svojim biljnim sastojcima, ulju Jojobe i Pšeničnim proteinima, i posebnoj PH vrednosti predstavlja uspešan tretman neophodan kosi. Nanet nakon šampona, hrani i štiti kosu od spoljašnih uticaja, čineći je mekanom, lakšom za češljanje, dajući joj volumen i sjaj."



Svako ko prati ovaj blog zna da negu nakon šampona (pakovanja/balzame/prskalice i sl.) stavljam isključivo na krajeve, jer su to mahom proizvodi koji u svom sastavu imaju silikone. 

Ovaj balzam ima sastojke koji mi u potpunosti odgovaraju + ima pH vrednost koju ima i zdrava kosa (oko 4-4,5), te ne postoji rizik da moje teme reaguje loše.

Osnovni sastojci: ulje Jojobe, Pšenični proteini, ekstrakt Hmelja i ekstrat kore Afričke Šljive i lista Masline. 
Miris- Prirodan, jako prijatan . Nemam nikakvih zamerki. Ne zadržava se dugo u kosi. 
Tekstura i gustina -Kao i ostali proizvodi ovog tipa. 
Ambalaža: Balzam dolazi u klasičnoj tubi. Na čepu postoji zaštita, te možete biti sigurni da niko nije otvarao proizvod. 



Način upotrebe: "Kao bilo koji drugi balzam, naneti na opranu, vlažnu kosu, oko jednog minuta nežno masirati od korena do vrhova dlake, a zatim dobro isprati "- Reče proizvođač, ali moj savet je da ostavite balzam da deluje bar 15-ak minuta, a slobodno možete i duže. Mislim da je jedan minut kratko vreme za neko jače dejstvo. Ako ga držite 1 min. dobićete efekat klasičnog balzama, koji pritom dosta dobro omekša dlaku, a ako ga držite duže dobićete efekat kvalitetnog pakovanja za kosu- Odgovorno tvrdim. Dok ga nanosite na dlaku i teme lagano masirajte, tj. trljajte: Primetićete dok ga nanosite, čak i u jako tankom sloju kako momentalno omekša dlaku.

Efekat nakon pranja: Nakon korišćenja prvo što mogu da primetim jeste da je kosa jako meka, što me pomalo buni s obzirom da se proteini nalaze na vrhu sastava (to što su na vrhu liste znači da ih ima dosta). Pored toga sto je kosa meka krajevi su savršeno zaglađeni, i izgleda jako uredno. Samo sam je prosušila fenom, bez upotrebe četke i kosa je gotovo potpuno ravna, skoro pa kao kada je isfeniram, a krajevi mi se inače pomalo uviju (onaj deo uz lice). Kosa dobija prelep sjaj, koji čini da kosa izgleda zdravo i negovano.

 


Ne postoji ništa negativno što bih mogla da kažem za ovaj proizvod, bar što se efekta tiče, jer sam zaista prezadovoljna.. Ako bih baš morala da izdvojim nešto što mi smeta, rekla bih da je to količina od svega 125ml. S obzirom na količinu i na to da se može nanositi na celu kosu, troši se nešto brže, pogotovo ako kao ja, ne volite da štedite. I sami vidite da je i cena nešto viša, ali jedno je sigurno-Kvalitet košta. Naročito kada je nega kose u pitanju.

Dakle, neka vas ne zbuni što ovaj proizvod nazivaju balzamom. Ja bih rekla da je ovo izuzetna hranljiva nega za kosu. Kosa izgleda lepo i vizuelno, a ako probate i sami ćete se uveriti da ovaj proizvod može jako lepo da neguje kosu, a ne samo da sakrije oštećenja. Više novca vredi izdvojiti za kvalitet. U to sam se uverila prvi put kada sam kupila Davines HBP, a mogu vam reći da su mi trenutno ova dva pakovanja u samom vrhu, što se nege tiče.

Pokušajte da nabavite nekoliko testera ovog proizvoda (verujem da ih možete dobiti u Metropoliten parfimeriji)

Pakovanje: 125ml / tuba
Cena: oko 1200din.
Prodajno mesto: Apoteke, parfimerija Metropoliten



Yves Rocher - Mlečni serum za glatku kosu i zaštitu od vlage

U jednom od prethodnih postova predstavila sam vam prvi proizvod ovog brenda koji sam probala, a to je Sirće od maline za ispiranje kose (za recenziju kliknite OVDE). Tom prilikom sam izostavila neke osnovne informacije o ovom brendu koje su bitne i zanimljive, te vam ih sada predstavljam.


Yves Rocher je poznati francuski brend čiji su proizvodi bazirani na biljkama. Kompanija je osnovana 1959 godine, od strane gospodina Iv Rošea, ljubitelja botanike, koji je odlučio da stvori proizvode za negu na bazi biljaka. Ova kompanija kroz svoje poslovanje istražuje nove i efikasne biljke radi stvaranja novih kozmetičkih proizvoda i sve to u skladu sa principima očuvanja planete Zemlje. Ne znam da li ste znali za to da je Yves Rocher i uzgajivač i proizvođač i distributer proizvoda. Još jedna bitna činjenica jeste da je ova kompanija za svoj rad dobila sertifikate za kvalitet i zaštitu životne sredine. 

Za proizvodnju svojih proizvoda ne koristi genentski modifikovane biljne sastojke i svi proizvodi se proizvode na osnovu striktnih eko-dizajn pravila. 
(Izvor: http://direktnaprodaja.yves-rocher.rs/)



U ovom postu vam predstavljam mlečni serum za glatku kosu, a pre nego što pročitate moje utiske, osvrnimo se na reč proizvođača:
Obogaćen ekstraktom semenki bamije koji ima svojstvo zaglađivanja, ovaj serum za glatku kosu 48 sati čini vašu kosu: - 5 puta glatkijom - zadržava glatkoću tokom 48 sati i štiti kosu od vlage (Instrumentalni test nakon primene Mlečnog seruma za glatku kosu u poređenju sa klasičnim Yves Rocher proizvodima)
Primena: Nanesite na peškirom osušenu kosu pre oblikovanja kose fenom. Ne ispira se. Plus: formula bez silikona čini kosu lakšom.

U svom sastavu poseduje biljna ulja  i pantenol
za koje znamo koliko doprinose nezi kose. 
U sebi ne sadrži silikone, parabene i veštačke boje!


Moji utisci
Ovaj proizvod već duže vreme koristim, kako bih ga testirala u različitim vremenskim uslovima s obzirom da obećava zaštitu od vlage. Za to vreme pratila sam upustvo i nanosila ga na vlažnu kosu, nakon pranja, a pre sušenja, ali sam ga ponekad stavljala i na suvu kosu između dva pranja. Nanosila sam ga najviše na krajeve, i na kraju obično pređem prstima duž dlake, ali ipak ne nanosim serum u blizini temena iako nema silikone. Savetujem vam da ako imate tanku kosu koja je sklona mašćenju, ovaj serum ipak nanosite samo na krajeve kose, jer možete dodatno zamastiti kosu.

Imajte u vidu da ovaj proizvod ne štiti od toplote 
za razliku od leave in seruma koji u sebi poseduju silikone.


Dakle, u pitanju je mlečni serum. Izgleda kao hidratantna krema. Ne postoji problem prilikom doziranja, pumpica je skroz korektna, i ne izlazi veća količina proizvoda od potrebne.
Miris je vrlo prijatan i blag. Ne bih mogla detaljnije da ga opišem jer ne mogu da ga definišem. Svakako verujem da ne bi ikome od vas zasmetao jer nije intenzivan.

Efekat nakon korišćenja ovog proizvoda je sledeći:
Čini mi se da ovaj serum pruža vrlo dobru negu, što ne treba da čudi s obzirom na sastav. Nakon nanošenja dlaka dobija bogatiju teksturu, i čini se kao da dobija na volumenu. Kosa ga brzo upija. Međutim, pazite da ne preterate sa količinom, jer vrlo lako možete dobiti onaj efekat teške kose, što ne izgleda lepo, a i kosa može postati čudna na dodir.


Nakon nanošenja kosa je zaista glatka, kao što je proizvođač obećao. Neka vas ne buni što kosa nema onu klasičnu glatkoću i svilenkastu teksturu kao što to omogućavaju silikoni koji stvaraju takav sloj na dlaci, ali  kosa je svakako lepša na dodir. Čini mi se da nešto jači u odnosu na ostale serume ovog tipa, pa koristite manju količinu, inače će kosa delovati ulepljeno.

Posebnu pažnju sam posvetila testiranju uticaja vlage, jer proizvođač obećava zaštitu. Vlaga na moju kosu ima izuzetno jako dejstvo, pošto imam dosta tanku dlaku, koja se pri krajevima lako izvije. Ovaj serum nije pomogao da kosa ostane duže ravna i pored uticaja vlage, ali ono što mi se dopada jeste što se dlake ne razlete i kosa ne izgleda neuredno i čupavo, već je i dalje zaglađena.


Dakle, ako tražite proizvod koji će vašu kosu isfeniranu na ravno duže držati ravnom i pored uticaja vlage, ovo nije proizvod za vas.

Ali ako volite proizvode na bazi prirodnih sastojaka, izbegavate silikone, parabene i veštačke boje, i treba vam leave in proizvod koji bi mogao zaista da neguje vašu kosu, a ne da samo zakamuflira oštećenja, onda će ovo biti proizvod koji će vam se dopasti.


 

Cena: 675 din.
Količina: 100ml
Prodajna mesta:  Šoping centar Ušće ili online http://direktnaprodaja.yves-rocher.rs/

Yves Rocher proizvodi se ne testiraju na životinjama od 1989godine.


Da li ste probali ovaj serum, ili neki drugi Yves Rocher proizvod?



Kako izabrati masku / pakovanje za kosu u odnosu na tip kose?

Prethodni blog post imao je zadatak da vam pomogne da naučite da izabete pravi šampon za vašu kosu (Ako ste propustili, kliknite OVDE). A tema današnjeg posta biće o maskama / pakovanjima /regeneratorima za kosu (u daljem tekstu ću pisati u globalu o ova 3 proizvoda, s obzirom da se radi o istim tipovima proizvoda pri čemu je balzam/regenerator uglavnom blaža varijanta ).

Vrste pakovanja za kosu na koje najčešće možemo naići su:
  • pakovanja za suvu kosu
  • pakovanja za oštećenu kosu
  • pakovanja za farbanu kosu
  • pakovanja za tanku kosu
  • pakovanja za masnu kosu (ponuda ovakvih pakovanja je znatno siromašnija, ali ću se osvrnuti i na ovaj tip proizvoda)

Pakovanja za suvu kosu

Pakovanja namenjena suvoj kosi imaju cilj da obezbede kosi hidrataciju, da dehidriranoj kosi vrate sjaj, obezbede vlažnost i elastičnost... Suvoj kosi su namenjena pakovanja koja u svom sastavu imaju hranljiva ulja (kokos, maslina, jojoba, avokado, argan, grožđe i sl.), pantenol, med, glycerin, glyceryl (čitajte sastav proizvoda), masne alkohole...

Obratite pažnju na isušujuće alkohole koji se nalaze u pakovanjima / maskama i leave in regeneratorima. Alkoholi još više mogu isušiti kosu! Posebno izbegavajte proizvode koji u vrhu liste sastojaka imaju alkohole koje ću sada navesti.  U isušujuće alkohole spadaju:
  • Alcohol Denat 
  • Propyl 
  • Methanol
  • Ethanol 
  • SD Alcohol 40
  • Propanol
  • Specially Denaturated Alcohol
  • Isopropyl Alcohol

Međutim postoji i grupa alkohola koja nema štetno dejstvo, a to su takozvani masni alkoholi. Ne samo što nemaju štetno, isušujuće dejstvo, već su veoma poželjni i korisni na polju hidratacije.

Znači, nisu svi alkoholi loši. Ova grupa koja pripada "dobrim" alkoholima, nema štetno dejstvo na kosu i njih ne treba da izbegavate. Neki od dobrih alkohola su:
  • Cetyl Alcohol
  • Acetyl Alcohol
  • Sterol Alcohol
  • Stearyl Alcohol
  • Lauryl Alcohol
  • Lanolin Alcohol
  • Stearic Acid
Kada koristite hidratantna pakovanja, njihovo dejstvo možete ubrzati tako što ćete zagrejati kosu dok se pakovanje nalazi na glavi. To možete uraditi tako što ćete na kosu staviti kesu, a preko kese peškir, a zatim fenom zagrevajte, par minuta. Takođe, hidratatna pakovanja slobodno možete duže držati na glavi, čak i celu noć ako imate vremena. 


Pakovanja za oštećenu kosu

Oštećeni delovi kose su suvi, tako da sve što sam napisala iznad i odnosi se na suvu kosu, važi i za oštećenu (i farbanu). Dakle, oštećenoj kosi je potrebna hidratantna nega. Ono što joj je dodatno potrebno sem hidratacije jesu proteini i aminokiseline  koji su gradivni blokovi proteina.

Dlaka je sačinjena od keratina. Dakle, keratin je osnovni, gradivni protein dlake. Kada se kosa ošteti dolazi do gubitka keratina, i ukoliko ne želimo da oštećene delove ošišamo može nam pomoći samo proizvod koji u sebi ima proteine

Maske na bazi proteina, koje su nešto koncetrovanije su i osetno skuplje. Međutim, mala količina proteina u jeftinijim pakovanjima za kosu vam ne može mnogo pomoći kada je u pitanju oporavak oštećene dlake. Ako želite da izbegnete šišanje, a stalo vam je da sprečite dalje krzanje, i oporavite oštećene delove budite spremne da se malo više otvorite (izdvojite više novca). Verujte da vredi svaki dinar koji se uloži u kvalitetnu proteinsku masku. Maske na bazi proteina nećete koristiti prilikom svakog pranja (mislim na ove koncentrovane), već jednom nedeljno ili ređe.

U sastavu proteinskih pakovanja možete prepoznati sledeće sastojke: Hydrolyzed keratin / wheat protein (oni su najčešći)

Ne zaboravite da pored proteinske maske morate imati i masku koja hidrira, i da te dve maske rotirate. To je najbolji način da negujete kosu, jer ćete joj samo tako obezbediti ono što joj je potrebno.. 
Proteini: Hydrolyzed keratin, Hydrolyzed wheat protein, Hydrolyzed silk, Hydrolyzed silk protein, Hydrolyzed soy protein, Hydrolyzed wheat protein, Keratin...
Aminokiseline: Cocamidopropyl Dimethylamine, Behentamidopropyl Dimethylamine, Stearamidopropyl Dimethylamine, Isostearamidopropyl Dimethylamine...
- See more at: http://mogujatosama.rs/hidratantna-i-proteinska-nega-kose-koja-mi-je-potrebna-3636#sthash.imdSLUCA.dpuf

Pakovanja za farbanu kosu

Farbana kosa je često oštećena i dehidrirana, i njoj je zaista potrebna jaka nega. Znači i proteini i hidratacija. Verovatno vam oni jeftiniji i blaži proizvodi neće biti dovoljni. Naime, vaša kosa će i dalje biti dehidrirana (suva) nakon pranja. To ne znači da je proizvod loš! Samo nije dovoljno jak za vašu dehidiranu kosu. 

I jako vodite računa prilikom izbora farbe. Uz dobru farbu za kosu oštećenja ćete svesti na minimum, a onaj ko tvrdi da se i pored farbanja ne može sačuvati zdravlje kose, taj sigurno nije koristio kvalitetnu farbu za kosu. O farbama koje sam ja probala pročitajte OVDE.


Pakovanja za tanku kosu

Tankoj kosi pakovanja ne mogu mnogo pomoći. Pakovanja se stavljaju samo na krajeve kose, a kosa raste iz temena- Dakle, ne možemo krajeve preobraziti i učiniti da dlaka postane deblja trajno.
Međutim, proteinska pakovanja (ona koncetrovana) u sebi imaju sastojke koji se vežu za dlaku i stvaraju oko nje film zbog kojeg kosa dobija na teksturi, i stvara se utisak da je dlaka deblja. Proteinska nega je bitna uvek, kod svih tipova kose, pa tako i kod tanke, gde ova pakovanja posebno obavljaju svoju funkciju.

Tanka kosa je i slabija, lakše se kida, tako da je to još jedan razlog da ako koristite proteinska pakovanja. Nadam se da shvatate koliko je taj deo nege bitan.


Pakovanja za masnu kosu

Pakovanja / regeneratori namenjena masnoj kosi su vrlo specifični proizvodi. Kada kažemo masna kosa mislimo na masno teme, jer se kosa masti iz korena, a tek u kasnijem stadijumu dolazi do krajeva, tj. širi se niz dlaku. Međutim, većina pakovanja i uopšte nega nakon pranja je usmerena na krajeve kose. Nega nakon pranja  koja je namenjena masnoj kosi treba da bude prilagođena temenu, i ne treba da sadrži silikone. Međutim, ogroman broj proizvoda ovog tipa silikone ipak sadrži. Masnoj kosi, tj.masnom temenu silikoni ne prijaju, i ne postoje i izuzeci. Zato, molim vas, čitajte sastav i ako se neki sastojak završava sa -one ; -ane, ne kupujte takav proizvod. U ostalim slučajevima, tj. u proizvodima koji su za negu krajeva, slobodno može biti silikona.

Upravo testiram jedan balzam koji se stavlja i na teme. Na prirodnoj je bazi, i to je zaista redak slučaj da bazam stavljam na teme. Na kraju testiranja ću pisati svoje utiske o njemu, ali za sada sam zadovoljna.


-------------------------------------

Da se podsetimo...

Svaki tip kose (suva, oštećena, farbana, tanka) zahteva dvostruku negu: 
  • negu proteinima
  • hidrataciju
Hidratacija i proteini! Znači, nezavisno od tipa kose potrebne su vam dve maske, hidratantna i proteinska. Proteinsku koristite ređe, i moj savet je da više novca uložite u proteinsku masku (ako vam je kosa oštećena), dok postoji veliki izbor povoljnih  hidratantnih maski koje su dobre!

Silikoni? Kada su u pitanju maske za kosu, za razliku od šampona, nema problema ako imaju silikone. Silikone ne izbegavamo u pakovanjima, jer pakovanja ne nanosimo na teme. Zapamtite- Stavljanjem na teme masku koja u sebi ima silikone možete stvoriti velike probleme. Posledice ovakve loše navike vidljive su nakon nešto dužeg vremena korišćenja, ali su ozbiljne - Opadanje kose, slabljenje korena, perut, prekomerno lučenje sebuma i sl.

Alkoholi? Izbegavajte proizvode sa alkoholima koji isušuju i ne zaboravite da su masni alkoholi dobri!

Koliko često? Hidratantne maske koristite češće, dok jače proteinske treba da koristite jednom nedeljno ili ređe u zavisnosti od stepena oštećenja. 

Koliko dugo? Ne oslanjajte se mnogo na uputstvo na hidratantnim maskama koje kaže da se ta maska drži toliko i toliko minuta na kosi, već slobodno hidratantne maske držite duže.
Međutim kada su u pitanju proteinske maske držite se uputstva, jer ako držite masku predugo kosa se može ukrutiti. I ako se ukruti nije ništa strašno. Kosa će se vratiti u normalno stanje nakon sledećeg pranja.

Ukoliko vas interesuju moji utisci o raznim pakovanjima za kosu, kliknite OVDE.
Proteini: Hydrolyzed keratin, Hydrolyzed wheat protein, Hydrolyzed silk, Hydrolyzed silk protein, Hydrolyzed soy protein, Hydrolyzed wheat protein, Keratin...
Aminokiseline: Cocamidopropyl Dimethylamine, Behentamidopropyl Dimethylamine, Stearamidopropyl Dimethylamine, Isostearamidopropyl Dimethylamine...
- See more at: http://mogujatosama.rs/hidratantna-i-proteinska-nega-kose-koja-mi-je-potrebna-3636#sthash.imdSLUCA.dpuf


Kako odabrati šampon u zavisnosti od tipa kose? (Moje mišljenje o šamponima)

Svaki proizvod na sebi ima naznaku kom tipu kose je namenjen. Međutim, to nikako ne mora da bude vodilja prilikom kupovine. Odavno sam prestala da gledam to kakvoj je kosi proizvod namenjen a više pažnje obraćam na to šta mojoj kosi prija, koji sastojci utiču na nju, i na koji način...

Nisam ekspert kada su u pitanju sastojci. Prosto, ne mogu da tvrdim nešto, i da budem isključiva prilikom izlaganja o tome, naročito ako se moje informacije odnose na ono što sam negde pročitala, a ne na adekvatno znanje koje sam sama stekla kroz obrazovanje (studirala sam društvene nauke). Ali prikupljam informacije, testiram razne proizvode i istražujem o tome kako koji sastojak deluje na moju kosu. I kao što znate svi smo različiti. Isti proizvodi će možda delovati različito od osobe do osobe, a od svega najbitnije je da naučimo da prepoznamo šta je to što nama odgovara, i da naučimo kako koji sastojak može delovati na kosu i kožu glave.

Internet je preplavljen tekstovima gde se navodi masa sastojaka koja je štetna. Ako se vodimo time, više od 90% šampona (pa i tretmana) koje nudi naše tržište možemo da "otpišemo" prilikom kupovine. Da je neki sastojak jako, jako štetan on ne bi smeo da se prodaje, jer svaki proizvod prolazi kroz detaljne analize pre nego što dospe na police u prodavnici. Međutim, neki sastojci mogu imati negativnog uticaja, uglavnom ako se duže vreme koristi proizvod na bazi istih. Zbog toga je bitno da utvrdimo kakva je naša kosa, koji sastojci mogu biti "štetni" za naš tip kose, a koji bi tom tipu prijali.

Izbor šampona je jako bitna stvar. Otežavajuća okolnost je to što je tržište prepuno različitih šampona koji obećavaju nešto što nije svrha šampona!

Stalno ponavljam sledeću rečenicu, i napisaću je opet, jer je jako bitno da to prihvatimo. Šampon je proizvod čiji je glavni zadatak da očisti/opere kosu. Šampon ne sme imati ulogu regeneratora (znate one šampone koji su i šampon i regenerator u jednom). Da bi mogli da omekšaju i razmrse kosu uglavnom moraju sadržati i silikone. 

Silikonima nije mesto u šamponu.  Zašto? Zato što silikoni ne prijaju koži. Oni će se nataložiti na koži glave, teže se ispiraju, ulaze u pore, dovode do začepljenih pora usled čega dolazi do nastanka  peruti, jačeg lučenja sebuma, slabljenja korena, a kada koren oslabi kosa opada! Možda nećete odmah primetiti negativne efekte šampona sa silikonima, ali svako ko duže vreme koristi ovakve šampone mora da se u jednom trenutku suoči sa nekim od problema koje takvi šamponi nose. Oni će dati privid da je dlaka mekša. Možda vam neće ni trebati regenerator nakon takvog šampona. Ali to nije ono što će obezbediti kosi/ koži glave zdravlje na duži rok.


Najčešće se susrećemo sa sledećim tipovima šampona:
  • za farbanu kosu
  • za oštećenu kosu
  • za suvu kosu
  • za masnu kosu
  • za svakodnevno pranje
  • za dubinsko pranje
  • protiv peruti

Šamponi za farbanu kosu 
Ovaj tip šampona treba da spreči ili uspori ispiranje boje, da eventualno obezbedi sjaj bojenoj kosi koja je dehidrirana, i da stvori vizualni utisak da je boja intenzivnija. S obzirom da je moja kosa farbana ja ipak ne biram nužno šampon koji na svojoj deklaraciji poseduje naznaku da je namenjen farbanoj kosi, zbog toga što ovakvi šamponi u sebi uglavnom imaju silikone. Kao što možete primetiti, najbitnja stvar u mom slučaju prilikom izbora šampona jeste da ne poseduje silikone. Nekada napravim izuzetak kada poželim da eksperimentišem, ali to nije često.

Kakav šampon odabrati za farbanu kosu? Birajte šampone koji u svom sastavu pored silikona  nemaju ni sulfate. Sulfate ćete lako prepoznati u listi sastojaka na deklaraciji. Nažalost, većina šampona ih sadrži. I sama koristim neke šampone sa sulfatima, koji su zaista fantastični. Ali moja kosa je prilično svilenkasta i ne znam da li mi je ikada bila suva (sem kada sam koristila blanš), boja mi se uopšte ne ispira brzo jer koristim dobru farbu (od čega u najvećoj meri zavisi koliko brzo će se farba isprati), a stavljam ogroman akcenat na negu nakon pranja, tj. na hidrataciju. Ako imate suvu kosu, a uz to i ne negujete kosu maskama koje hidriraju, ovakvi šamponi (sa sulfatima) će vam dodatno isušiti kosu, što vuče sa sobom dodatne probleme koji vode velikim oštećenjima.

Znači - Zašto ne sulfati? Zato što sulfati ispiraju farbu (u nekoj meri, ali to u velikoj meri zavisi od kvaliteta farbe). Zato što nisu blagi ni prema koži glave niti prema dlaci. Zato što mogu isušiti dlaku, i učiniti je lako lomljivom, a farbana kosa je naročito ugrožena. Naročito ako ne koristite nakon šampona neku hidratantnu masku.


Šamponi za oštećenu kosu

Šamponi namenjeni oštećenoj kosi u svom sastavu uglavnom imaju hranljiva ulja i proteine. Ali neretko i silikone, koji će obložiti dlaku i učiniti je zdravijom, na izgled - Verovatno je to cilj proizvođača. Iako ste izabrali šampon sa proteinima, znajte da vam je ipak neophodna i maska na bazi proteina, jer sama količina iz šampona nije dovoljna.

Kada je u pitanju oštećena kosa sam šampon je neće oporaviti. Šampon je tu da opere kosu, ukloni svu nečistoću, i spremi dlaku za dalju negu. Oštećenoj kosi mogu pomoći samo makaze  i neko dobro pakovanje/tretman za kosu. Ali, izbor šampona je UVEK jako bitna stvar.

Uvek preporučujem šampon bez silikona. I to mi je najbitnija stavka. I ponavljaću je u nedogled. Bilo bi dobro da je bez sulfata, i parabena, ukoliko vam parabeni smetaju (meni ne smetaju). Oko parabena se stvorila velika polemika, ali moj savet je da proverite sami da li vam zaista smetaju.
Postoji još sastojaka koji mogu biti štetni, ali ću se za sada zadržati na ovome.



Šampon za suvu kosu

Šamponi namenjeni dehidriranoj, suvoj kosi treba u svom sastavu da imaju sastojke koji će obezbediti kosi vlažnost, elastičnost.. Opet, moj stav je da je lek za suvu kosu isključivo u tretmanima / maskama  koje koristimo nakon šampona. 

Ako imate suvu kosi i navikle ste na šampone sa silikonima, neće vam se, verovatno, dopasti efekat koji ćete dobiti sa šamponima bez silikona i sulfata. U početku će vam biti jako čudno. Šampon neće stvarati ogromnu penu i imaćete utisak da možda ne pere kako treba (zbog odsustva pene, što nikako ne mora biti tačno). Kosa neće biti toliko meka, moraćete malo da se potrudite da je odmrsite, međutim, ne bežite od takvih šampona, već nabavite dobru masku / leave in balzam koji će vam rešiti taj problem sa suvom kosom, i umršenim krajevima, a svom temenu obezbedite čistoću, bez natrpavanja silikonima, i bez dodatnog isušivanja sulfatima, naglasiću- naročito ako imate jako suvu kosu!

Znači: Šampon koji nije agresivan prema dlaci i koži glave (dakle, neće dodatno isušiti dlaku) + dobra maska = hidrirana kosa!


Šampon za masnu kosu

Nisam probala mnogo šampona koji su namenjeni isključivo masnoj kosi, ali mislim da vam je do sada jasno kakav šampon ova kosa traži (pisala sam dosta o tome). Masna kosa traži šampon koji savršeno čisti! Međutim, proizvod ne sme biti preagresivan, i ne sme ukloniti previše masnoće sa kože glave, jer će se u suprotnom  doći do još jačeg lučenja masnoće, što nikako ne rešava problem sa masnom kosom! Posvetila sam tekst problemu masne kose i možete ga pročitati ako kliknete OVDE.

Dodala bih samo još jedan savet- Kosu perite ujutru a ne uveče (ako vam vreme dozvoljava) jer se u toku noći luči najviše sebuma. 

Znači: Šampon koji je blag prema koži glave i ne utiče na prekomerno lučenje sebuma - silikoni u sastavu šampona + stavljanje maske/tretmana/seruma i sl. isključivo na krajeve kose = kosa koja se ne masti prebrzo.


Šampon za svakodnevno pranje

Šamponi za svakodnevno pranje su šamponi koji su jako blagi, ali to ne znači da loše čiste. U sebi imaju sastojke koji ne izazivaju iritacije na koži glave, i koji su pogodni za sve tipove kose,  i pogodni su za one sa najosetljivijom kožom. Ne predlažem da perete kosu svakodnevno, a ukoliko koristite šampon ovog tipa koji je izuzetno blag, preporučujem vam da s vremena na vreme odradite dubinsko pranje kose, adekvatnim šamponom, kako biste detaljno ukonili ostatke svih proizvoda za negu i stilizovanje. Preporučujem, takođe i korišćenje suvih šampona, koji vam mogu mnogo olakšati život. Moja preporuka je Batiste, koji se u mom slučaju i pored problema sa osetljivim temenom jako dobro pokazao.

Šampon za svakodnevno pranje ne treba da u svom sastavu ima sulfate. I kod ovog tipa šampona je to jako bitno! Ako ih ima, razmislite još jednom pre upotrebe, jer svoje poverenje nikada ne bih dala brendu koji šampon sa sulfatima naziva šamponom za svakodnevno pranje.

Ako u šamponu u listi sastojaka postoji cocamidopropyl betain znajte da to jeste sulfat, ali je izuzetno blag, tako da od njega ne morate bežati.

Dakle: izuzetno blagi sastojci obogaćeni sastojcima koji deluju umirujuće na teme - silikoni,- sulfati = dobar šampon za svakodnevno pranje.


Šampon za dubinsko pranje

Ovaj tip šampona ima izuzetnu moć čišćenja. Šamponi za dubinsko pranje su nešto agresivniji, jer sadrže sastojke koji će temeljno očistiti dlaku i kožu glave, i kada biste ih često koristili oštetili biste dlaku, jer bi postala jako suva i lomljiva, a posledice biste videli i na temenu, koje bi sigurno reagovalo kakav god tip kose da imate. Dakle, ovaj šampon se koristi s vremena na vreme, kada mislite da vam je potrebno dubinsko čišćenje. Moj savet je da to ne radite češće od jednom mesečno, sem ako ne koristite svakodnevno proizvode za stilizovanje. Dubinsko pranje možete odraditi u salonu, što je nešto skuplja varijanta, a ja predlažem da pronađete dobar šampon, za koji ćete možda izdvojiti malo više novca, ali će vam dugo trajati, i to je svakako investicija koja se isplati, ukoliko želite da negu kose podignete na neki viši nivo.

Šampon protiv peruti

Šampon  protiv peruti takođe mora biti bez silikona, sulfata, jer će oni dodatno prouzrokovati perutanje, i u sastavu moraju imati zinc pyrithione ili salicylic acid (ovo su glavni sastojci koji se koriste u terapiji protiv perutanja kose.

Obratite pažnju kada kupujete šampone nemenjene kosi koja se peruta, jer, na primer Head & Shoulders koji se posebno bavi ovim problemom, ima proizvode koji u sebi imaju silikone.
------------------------------------------------
  • Obavezno nakon šampona koristite proizvode za negu, sa hidrirajućim dejstvom, ali i proizvode obogaćene proteinima.
  • Birajte šampon koji dobro čisti, a ne isušuje i tretmane  za krajeve koji će obezbediti negu dlaci.
  • Birajte šampone koji u sebi imaju blage i umirujuće sastojke, šampone koji su obogaćeni koprivom, belim lukom,  pantenolom (ovi sastojci dobro utiču na teme i podstiču rast kose) i sl.
  • Sulfate nemaju blagi šamponi koji su namenjeni bebama, kao i proizvodi čiji se sastav bazira isključivo na prirodnim sastojcima.. Oni imaju blage sastojke namenjene čišćenju, koji ne izazivaju iritacije na osetljivoj koži. Takođe, veliki broj šampona iz profesionalne linije proizvoda nema sulfate, ali obratite pažnju da li imaju u sebi silikone, jer njih često ima u sastavu profesionalnih  proizvoda.

I za kraj jedno objašnjenje. Zašto nisam napisala primere, koji šampon je dobar za koji tip kose?
- Zato što svim tipovima kose može odgovarati jedan isti šampon, i nisam želela da dođe do neke zabune. Naučite da gledate i tumačite sastav.
Zapamtite da vaš šampon ne treba da sadrži silikone (naravno, ništa vam neće biti ako nekad operete kosu i takvim šamponom), ako vam je teme (ili dlaka) jako suvo, ili imate jako osetljivu kožu glave posebno tada izbegavajte sulfate, ako se kosa brzo masti i često je perete birajte šampone koji dobro čiste ali su blagi (na primer: šamponi za bebe ili oni za svakodnevno pranje), nezavisno od tipa kose, trudite se da redovno radite tretman dubinskog pranja, i ne zaboravite da negujete krajeve tretmanima / maskama za kosu!



Koji šampon vi koristite i da li kupujete proizvode u zavisnosti od toga kojem tipu kose su namenjeni ili čitate sastav?

Kosa za nadogradnju - Pitanja i odgovori prodavaca

Nedavno sam došla na ideju da istražujem o kosi za nadogradnju. Konkretno, interesuje me kosa na tresi, za koju se tvrdi da ima prirodno poreklo. Dakle, ne sintička dlaka, i ne takozvana "polu-prirodna kosa", koja treba da predstavlja kombinaciju prirodne i sintetičke dlake, već 100% prirodna.

Kontaktirala sam tri firme, koje su među najpoznatijim prodavcima prirodne kose u našoj zemlji i postavila im pitanja koja bi meni, kao potencijalnom kupcu bila od koristi prilikom odluke o kupovini.

Saznala sam mnogo toga, a nadam se da će i vama ove informacije biti od koristi.

Zahvaljujem se predstavnicima sledećih firmi, koji su bili voljni da mi odgovore na sva pitanja:
---------------------------------------------
  • Da li je kosa 100% prirodna i gde se proizvodi/poreklo?
Alexandar-cosmetics: Kosa je 100% prirodna i indijskog je porekla.
Herba-market: Kosa je 100% prirodna (posedujemo sertifikat koji to potvrdjuje). Ne ponasa se u potpunosti kao kosa sa glave zato sto je "mrtva" i prosla u proizvodnji kroz odredjeni hemijski tretman. Kosa koju mi prodajemo proizvodi se u Kini, ali je kvalitetna.
WHM: Uvozi se uglavnom iz azijskih zemalja. Postoji nekoliko kategorija kvaliteta kose- Boljeg i lošijeg kvaliteta. Lose plasirana kosa je kosa koja se mrsi, ćeba i ne ponasa prirodno. Kosa lošijeg kvaliteta je takođe i ona koja ima pomesan koren i krajeve. 

---------------------------------------------
  • Pošto sam videla da u ponudi imate indijsku, kinesku, evropsku kosu i sl. interesuje me koja od ponuđenih ima najbolji kvalitet i zašto se razlikuje od ostalih?
WHM: Mi preporučujemo brazilsku kosu. Ona ima manje crnog pigmenta, ima dobar odnos cene i kvaliteta i lako je ofarbati je u željenu boju. Indijska se izdvaja po tome jer ima deblju dlaku. Evropska kosa je najskuplja od svih ponuđenih. Teže se može pronaći, jer je nema mnogo, ali je zato kvalitetna, najposlušnija i najlakša za farbanje. 

---------------------------------------------
  • Koja je cena za dužinu od 50cm (100g)?
Alexandar-cosmetics: 50/60 cm=100 g = 14136 din.
Herba-market: 50cm=100g=7500din.
WHM: Brazilska košta 70e=100g. Može se kupiti manja ili veća gramaža, po želji. Cena po gramu je 0,7e. Što se tiče evropske, ne postoji fiksni cenovnik. Cena zavisi od mnogo faktora- boje, kvaliteta, dobavljača i sl. 

---------------------------------------------
  • Uz pravilan način korišćenja (vođenje računa prilikom pranja, češljanja i sl.) koliki je prosečan vek trajanja kose?
Alexandar-cosmetics: Prosečan vek zavisi od pravilnog održavanja kose, uz specijalne preparate. Za održavanje potrebno je posavetovati se sa frizerom.
Herba-market: Uz pravilan nacin tretiranja (pranje mlakom vodom, neutralnim, blagim samponom, pazljivo rascetkavanje...), nadogradnja moze da traje u proseku 6 meseci. Kosa moze trajati i samo 2 dana ako se lose tretira.
WHM: Niko ne može tvrditi koliko će kosa trajati, jer to zavisi i od same kose, i od osobe koja je koristi. Kosi ne moze nista da bude ako je kvaltietna. Normalno je da kosa cveta po krajevima, kao posledica farbanja, peglanja, češljanja,  ali je možemo šišati kao da to radimo sa svojom, prirodnom kosom . Moze trajati duzi niz godina. Sve je individualno. Zavisi koliko se često tretira, farba i sl.

--------------------------------------------- 
  • Da li kupac dobija neku garanciju prilikom kupovine kose za nadogradnju i šta ta garancija podrazumeva?
Alexandar-cosmetics: Kupac dobija garanciju čije su pojedinosti naznačene u uputstvu. Kosa je namenjena isključivo za profesionalnu upotrebu.
Reklamacija se priznaje u sledećim slučajevima:
- Ukoliko se, isključivo pre nego što se tresa izvadi iz pakovanja i odvoji od ambalaže, konstatuje na osnovu pregleda da kosa ne zadovoljava
ponuđeni kvalitet, reklamacija će u potpunosti biti priznata. Potrebno je da se kosa vrati prodavcu neoštećena i u neoštećenoj ambalaži (tresa se
ne sme preseći, odnosno odvojiti od ambalaže).
- Ukoliko klijent (osoba kojoj se nadograđuje kosa), isključivo pre nego što se tresa izvadi iz pakovanja i odvoji od ambalaže, utvrdi da nijansa kose
ne odgovara traženoj nijansi, dozvoljava se klijentu da zameni kosu za drugu odgovarajuću nijansu ili da je u potpunosti otkaže. Potrebno je da se
kosa vrati prodavcu neoštećena i u neoštećenoj ambalaži (tresa se ne sme preseći, odnosno odvojiti od ambalaže).
- Ukoliko se utvrdi da širina trese ne odgovara potrebnoj širini od 1.4 m, nakon što se otpakuje i odvoji od ambalaže, može se izvršiti reklamacija
i kosa na tresi će biti zamenjena za novu.
- Ukoliko korisnik (stručno lice ili klijent) nije zadovoljan uslovima koji su navedeni u ovom uputstvu za upotrebu, kupljenu kosu može vratiti svom
prodavcu bez ikakvog objašnjenja. Potrebno je da se kosa vrati prodavcu neoštećena i u neoštećenoj ambalaži.
Herba-market: Ne dajemo nikakvu garanciju uz kosu, jer je i mi ne dobijamo od proizvodjaca. U slucaju reklamiranja, kosa se moze poslati na analizu i u slucaju da se ustanovi da je pogresno tretirana, reklamacija se ne uvazava.
WHM: Za kosu se ne može dati garancija. Mozete dobiti potvrdu da je prirodna i da je prosla sanitarni pregled (Koju i mi dobijamo prilikom nabavke).  Kosu možete testirati, tako što ćete uzeti, na primer 5% kose, da probate, pa možete reklamirati ukoliko utvrdite da vam ne odgovara.

--------------------------------------------- 
  • Da li vršite uslužno šivenje na klipse/šnalice i ako je odgovor da, koja je cena?
Alexandar-cosmetics: Uslugu uslužnog šivenja ne vršimo, potrebno je obratiti se frizeru po ovom pitanju.
Herba-market: Prilikom slanja paketa sa naručenom kosom brzom postom u druge gradove ne radimo šivenje i šaljemo posebno kosu i klipse. Međutim, ukoliko je kosa kupljena u radnjama u Beogradu i Nisu mozemo kupca uputiti kod osobe koja ce im to strucno odraditi. Sivenje kosta oko 500 RSD.
WHM: Možete dobiti uslugu šivenja- cena je 1000-1500din.

--------------------------------------------- 


Da li vi imate iskustva sa kosom za nadogradnju?

------
Ako želite da saznate nešto više o tehnikama za nadogradnju kose, možete se informisati OVDE (klik)