Prethodni blog post imao je zadatak da vam pomogne da naučite da izabete pravi šampon za vašu kosu (Ako ste propustili, kliknite
OVDE). A tema današnjeg posta biće o maskama / pakovanjima /regeneratorima za kosu (u daljem tekstu ću pisati u globalu o ova 3 proizvoda, s obzirom da se radi o istim tipovima proizvoda pri čemu je balzam/regenerator uglavnom blaža varijanta ).
Vrste pakovanja za kosu na koje najčešće možemo naići su:
- pakovanja za suvu kosu
- pakovanja za oštećenu kosu
- pakovanja za farbanu kosu
- pakovanja za tanku kosu
- pakovanja za masnu kosu (ponuda ovakvih pakovanja je znatno siromašnija, ali ću se osvrnuti i na ovaj tip proizvoda)
Pakovanja za suvu kosu
Pakovanja namenjena suvoj kosi imaju cilj da obezbede kosi hidrataciju, da dehidriranoj kosi vrate sjaj, obezbede vlažnost i elastičnost... Suvoj kosi su namenjena pakovanja koja u svom sastavu imaju hranljiva ulja (kokos, maslina, jojoba, avokado, argan, grožđe i sl.), pantenol, med, glycerin, glyceryl (čitajte sastav proizvoda), masne alkohole...
Obratite pažnju na
isušujuće alkohole koji se nalaze u pakovanjima / maskama i leave in regeneratorima. Alkoholi još više mogu isušiti kosu! Posebno izbegavajte proizvode koji u vrhu liste sastojaka imaju alkohole koje ću sada navesti.
U isušujuće alkohole spadaju:
- Alcohol Denat
- Propyl
- Methanol
- Ethanol
- SD Alcohol 40
- Propanol
- Specially Denaturated Alcohol
- Isopropyl Alcohol
Međutim postoji i grupa alkohola koja
nema štetno dejstvo, a to su takozvani
masni alkoholi. Ne samo što nemaju štetno, isušujuće dejstvo, već su veoma poželjni i korisni na polju hidratacije.
Znači, nisu svi alkoholi loši. Ova grupa koja pripada "dobrim" alkoholima, nema štetno dejstvo na kosu i njih ne treba da izbegavate. Neki od dobrih alkohola su:
- Cetyl Alcohol
- Acetyl Alcohol
- Sterol Alcohol
- Stearyl Alcohol
- Lauryl Alcohol
- Lanolin Alcohol
- Stearic Acid
Kada koristite hidratantna pakovanja, njihovo dejstvo možete ubrzati tako što ćete zagrejati kosu dok se pakovanje nalazi na glavi. To možete uraditi tako što ćete na kosu staviti kesu, a preko kese peškir, a zatim fenom zagrevajte, par minuta. Takođe, hidratatna pakovanja slobodno možete duže držati na glavi, čak i celu noć ako imate vremena.
Pakovanja za oštećenu kosu
Oštećeni delovi kose su suvi, tako da sve što sam napisala iznad i odnosi se na suvu kosu, važi i za oštećenu (i farbanu). Dakle, oštećenoj kosi je potrebna hidratantna nega. Ono što joj je dodatno potrebno sem hidratacije jesu proteini i aminokiseline koji su gradivni blokovi proteina.
Dlaka je sačinjena od keratina. Dakle, keratin je osnovni, gradivni protein dlake. Kada se kosa ošteti dolazi do gubitka keratina, i ukoliko ne želimo da oštećene delove ošišamo može nam pomoći samo proizvod koji u sebi ima proteine.
Maske na bazi proteina, koje su nešto koncetrovanije su i osetno skuplje. Međutim, mala količina proteina u jeftinijim pakovanjima za kosu vam ne može mnogo pomoći kada je u pitanju oporavak oštećene dlake. Ako želite da izbegnete šišanje, a stalo vam je da sprečite dalje krzanje, i oporavite oštećene delove budite spremne da se malo više otvorite (izdvojite više novca). Verujte da vredi svaki dinar koji se uloži u kvalitetnu proteinsku masku. Maske na bazi proteina nećete koristiti prilikom svakog pranja (mislim na ove koncentrovane), već jednom nedeljno ili ređe.
U sastavu proteinskih pakovanja možete prepoznati sledeće sastojke: Hydrolyzed keratin / wheat protein (oni su najčešći)
Ne zaboravite da pored proteinske maske morate imati i masku koja hidrira, i da te dve maske rotirate. To je najbolji način da negujete kosu, jer ćete joj samo tako obezbediti ono što joj je potrebno..
Proteini: Hydrolyzed
keratin, Hydrolyzed wheat protein, Hydrolyzed silk, Hydrolyzed silk
protein, Hydrolyzed soy protein, Hydrolyzed wheat protein, Keratin...
Aminokiseline: Cocamidopropyl Dimethylamine,
Behentamidopropyl Dimethylamine, Stearamidopropyl
Dimethylamine, Isostearamidopropyl Dimethylamine...
- See more at: http://mogujatosama.rs/hidratantna-i-proteinska-nega-kose-koja-mi-je-potrebna-3636#sthash.imdSLUCA.dpuf
Pakovanja za farbanu kosu
Farbana kosa je često oštećena i dehidrirana, i njoj je zaista potrebna jaka nega. Znači i proteini i hidratacija. Verovatno vam oni jeftiniji i blaži proizvodi neće biti dovoljni. Naime, vaša kosa će i dalje biti dehidrirana (suva) nakon pranja. To ne znači da je proizvod loš! Samo nije dovoljno jak za vašu dehidiranu kosu.
I jako vodite računa prilikom izbora farbe.
Uz dobru farbu za kosu oštećenja ćete svesti na minimum, a onaj ko tvrdi da se i pored farbanja ne može sačuvati zdravlje kose, taj sigurno nije koristio kvalitetnu farbu za kosu. O farbama koje sam ja probala pročitajte
OVDE.
Pakovanja za tanku kosu
Tankoj kosi pakovanja ne mogu mnogo pomoći. Pakovanja se stavljaju samo na krajeve kose, a kosa raste iz temena- Dakle, ne možemo krajeve preobraziti i učiniti da dlaka postane deblja trajno.
Međutim, proteinska pakovanja (ona koncetrovana) u sebi imaju sastojke koji se vežu za dlaku i stvaraju oko nje film zbog kojeg kosa dobija na teksturi, i stvara se utisak da je dlaka deblja. Proteinska nega je bitna uvek, kod svih tipova kose, pa tako i kod tanke, gde ova pakovanja posebno obavljaju svoju funkciju.
Tanka kosa je i slabija, lakše se kida, tako da je to još jedan razlog da ako koristite proteinska pakovanja. Nadam se da shvatate koliko je taj deo nege bitan.
Pakovanja za masnu kosu
Pakovanja / regeneratori namenjena masnoj kosi su vrlo specifični proizvodi. Kada kažemo masna kosa mislimo na masno teme, jer se kosa masti iz korena, a tek u kasnijem stadijumu dolazi do krajeva, tj. širi se niz dlaku. Međutim, većina pakovanja i uopšte nega nakon pranja je usmerena na krajeve kose. Nega nakon pranja koja je namenjena masnoj kosi treba da bude prilagođena temenu, i ne treba da sadrži silikone. Međutim, ogroman broj proizvoda ovog tipa silikone ipak sadrži. Masnoj kosi, tj.masnom temenu silikoni ne prijaju, i ne postoje i izuzeci. Zato, molim vas, čitajte sastav i ako se neki sastojak završava sa -one ; -ane, ne kupujte takav proizvod. U ostalim slučajevima, tj. u proizvodima koji su za negu krajeva, slobodno može biti silikona.
Upravo testiram jedan balzam koji se stavlja i na teme. Na prirodnoj je bazi, i to je zaista redak slučaj da bazam stavljam na teme. Na kraju testiranja ću pisati svoje utiske o njemu, ali za sada sam zadovoljna.
-------------------------------------
Da se podsetimo...
Svaki tip kose (suva, oštećena, farbana, tanka) zahteva dvostruku negu:
- negu proteinima
- hidrataciju
Hidratacija i proteini! Znači, nezavisno od tipa kose potrebne su vam dve maske, hidratantna i proteinska. Proteinsku koristite ređe, i moj savet je da više novca uložite u proteinsku masku (ako vam je kosa oštećena), dok postoji veliki izbor povoljnih hidratantnih maski koje su dobre!
Silikoni? Kada su u pitanju maske za kosu, za razliku od šampona, nema problema ako imaju silikone. Silikone ne izbegavamo u pakovanjima, jer pakovanja ne nanosimo na teme. Zapamtite- Stavljanjem na teme masku koja u sebi ima silikone možete stvoriti velike probleme. Posledice ovakve loše navike vidljive su nakon nešto dužeg vremena korišćenja, ali su ozbiljne - Opadanje kose, slabljenje korena, perut, prekomerno lučenje sebuma i sl.
Alkoholi? Izbegavajte proizvode sa alkoholima koji isušuju i ne zaboravite da su masni alkoholi dobri!
Koliko često? Hidratantne maske koristite češće, dok jače proteinske treba da koristite jednom nedeljno ili ređe u zavisnosti od stepena oštećenja.
Koliko dugo? Ne oslanjajte se mnogo na uputstvo na hidratantnim maskama koje kaže da se ta maska drži toliko i toliko minuta na kosi, već slobodno hidratantne maske držite duže.
Međutim kada su u pitanju proteinske maske držite se uputstva, jer ako držite masku predugo kosa se može ukrutiti. I ako se ukruti nije ništa strašno. Kosa će se vratiti u normalno stanje nakon sledećeg pranja.
Ukoliko vas interesuju moji utisci o raznim pakovanjima za kosu,
kliknite OVDE.
Proteini: Hydrolyzed
keratin, Hydrolyzed wheat protein, Hydrolyzed silk, Hydrolyzed silk
protein, Hydrolyzed soy protein, Hydrolyzed wheat protein, Keratin...
Aminokiseline: Cocamidopropyl Dimethylamine,
Behentamidopropyl Dimethylamine, Stearamidopropyl
Dimethylamine, Isostearamidopropyl Dimethylamine...
- See more at: http://mogujatosama.rs/hidratantna-i-proteinska-nega-kose-koja-mi-je-potrebna-3636#sthash.imdSLUCA.dpuf