Navigation menu

Klikni da pretražiš blog

уторак, 22. април 2014.

Redosled nanošenja proizvoda za kosu

Nedavno mi se javila čitateljka koja me je zamolila da napišem post o redosledu nanošenja proizvoda za kosu. Deluje kao jednostavna stvar, međutim, žene koje nemaju iskustva sa eksperimentisanjem, kada su u pitanju proizvodi za negu, mogu biti zbunjene kada ugledaju sve te proizvode namenjene nezi nakon pranja, i mogu napraviti greške koje će se loše odraziti na krajnji efekat.



Ako niste sigurni da li pravilnim redosledom nanosite proizvode za kosu, nastavite da čitate.
Sve sam navela po redosledu kojim ja koristim proizvode, koji mi se pokazao kao najbolje rešenje.
  • Nega pre pranja
    Nisam koristila mnogo proizvoda koji su namenjeni nezi pre pranja, ali već duže vreme koristim Kerastase Iris Royal. Nega pre pranja može biti jako korisna, jer  može omogućiti da proizvodi koje nanosimo posle lakše prodru u dlaku i poboljšaju dejstvo proizvoda za negu. Jasno je da se proizvodi za negu pre pranja koriste neposredno pre pranja šamponom. Mogu se držati na kosi nekoliko minuta, nekoliko sati ili celu noć. Za negu pre pranja možete koristiti i prirodna ulja, ali ih držite celu noć za bolje dejstvo. Ako želite da eksperimentišete i koristite klasična pakovanja za kosu pre, a ne posle pranja kose, birajte hidratantna pakovanja, i izdvojite malo više vremena (držite pakovanje na kosi bar nekoliko sati).
  • Pranje šamponom
    Najvažniji korak za teme i koren dlake jeste pranje kose, tj. izbor šampona. Savet za one sa jako osetljivim temenom jeste da biraju šampone bez silikona, sulfata, parabena i sl. jer će to samo pogoršati opšte stanje. O ovoj temi ću još pisati.
  • Balzam
    Ako koristite masku za kosu, onda vam ovaj korak nije potreban. Ja sam uvek za to da je bolje koristiti masku za kosu sa dobrim sastavom, nego korisiti balzame, čija je, uglavnom, jedina svrha lakše raščešljavanje i mekoća.
  • Pakovanje/maska/tretman/ ampula
    Nakon pranja, sledeći najbitniji korak, naročito ako je vaša kosa dehidrirana, oštećena, farbana ili lako lomljiva. 
  • Sprej za volumen
    Ovaj korak svakako nije neophodan, ali vrlo je bitno da ovaj proizvod nanesete na teme pre nego što na krajeve stavite neki leave in proizvod (ulja, prskalice), jer se na taj način smanjuje mogućnost da silikoni iz proizvoda za negu krajeva, dođu do temena.
  • Prskalica/leave in balzam  ILI zaštita od toplote.
    Ovaj korak takođe nije neophodan, međutim, može biti koristan. Ako u sebi ima silikona (a većina sadrži) može zaštititi kosu od spoljnih oštećenja, može obezbediti lep sjaj, mekoću, koje ponekad manjka ako koristimo visokokoncetrovane proteinske maske, ili jednostavno može pružiti malo veći stepen zaglađenosti. Ja volim da koristim prskalice između dva pranja, jer mogu lepo osvežiti frizuru. Ako koristite proizvod čija je glavna svrha zaštita od toplote, nema potrebe da koristite i ovu prskalicu. Odlučite se samo za jednu stvar, kako kosa ne bi bila previše ulepljena, i kako dlaka ne bi bila otežana jer će izgubiti lepu formu.
  • Mleko za negu kose (krajeva)/ serum / ulja
    Ovo je poslednji, ali ni malo zanemariv korak. Ovaj tip proizvoda možete stavljati na mokru kosu, nakon pakovanja, ako ne koristite prskalicu, ili nakon sušenja kose, kako biste postigli maksimalnu zaglađenost, sjaj, obezbedili da kosa deluje jako uredno. Pošto ovi proizvodi uglavnom imaju silikone, oni će zaštiti vaše krajeve od spoljnih uticaja (vetra, sunca, hladnoće, vlage i sl.),  a takođe mogu produžiti i trajnost frizure (ako ste isfenirani, na primer).
Da li vi stavljate proizvode po ovom redosledu ili imate neku posebnu rutinu?

понедељак, 14. април 2014.

Yves Rocher - Sirće od maline za ispiranje i blistavost kose

Formula bez silikona. Vaša kosa je lakša, bez osećaja težine. Plus: zavodljivi miris maline! PRIMENA: Tajna za postizanje sjajne kose. Nanesite kod zadnjeg ispiranja kose, nakon što ste dobro isprali šampon. Sirće od maline tradicionalno se koristi zbog svoje kiselosti. U Laboratoriji Yves Rocher odabrali su sirće od maline poznat po svojstvu zaglađivanja i po svojstvu otklanjanja kamenca.

Još od davnina  žene su ispirale kosu sirćetom, čiji je efekat bio sjajna, blistava, i  zdrava kosa. Doduše, znam da je za to korišćeno jabukovo sirće, a ne sirće od maline (ili nisam informisana), ali Yves Rocher ima svoj proizvod koji bi trebao da nas ubedi da je sirće od maline prava stvar za zdravu i blistavu kosu.



Ono sa čim sam se prvo susrela jeste jako lep miris, koji će vam se svideti ako volite maline. Blag i prijatan miris ostaje u kosi čitavog dana.

Nanosim ga nakon pranja šamponom, ili nakon korišćenja maske, ako istu koristim prilikom tog pranja. Pošto ima vrh koji omogućava da tečnost sporije izlazi, možemo lako dozirati potrebnu količinu. Ja ga nanosim direktno na kosu, trudeći se da što manju količinu prospem sa strane, a na kraju još malo sipam u šaku a potom direktno stavim na krajeve. Možete malu količinu sipati u neku bočicu sa raspršivačem, i mislim da je to najbolja opcija. Nakon jedne minute kosu ponovo dobro isperem.




Za potrebe testiranja, nisam nanosila nikakav balzam/masku/tretman za kosu, jer sam želela da vidim čist efekat ovog proizvoda. Naravno, kada sam stekla krajnje utiske koristila sam i ostale tretmane za kosu, u kombinaciji sa ovim sirćetom.


Vratiću se na početak teksta kada sam napisala reč proizvođača, kako bismo videli koliko su zapravo tačne navedene tvrdnje:
"Formula bez silikona.Vaša kosa je lakša, bez osećaja težine. Plus: zavodljivi miris maline!"- Miris maline jeste pristutan. Nije mnogo jak, ali se zadržava nakon pranja. Kosa definitivno nije otežana! Naprotiv, lepršava je i ni najmanje nije slepljena.
"U Laboratoriji Yves Rocher odabrali su sirće od maline poznat po svojstvu zaglađivanja..." - Kosa zaista jeste zaglađenija nego što bi bila da sam koristila samo šampon. Razlog za to što sirće može da, ako ništa bar blago zagladi kosu, jeste to što balansira prirodni pH kose. Kada je kosa oštećena podiže se ph vrednost kose, kada ona postane neukrotiva, razleti se na sve strane, naelektriše se i ne može da se kontroliše. Upravo zahvaljujuči sirćetu pH je izbalansiran, kosa je zaglađena, sjajana i uredna. Ne znam koliko iznosi pH vrednost ovog sirćeta od maline, jer to na proizvodu nije naznačeno, ali očigledno je da deluje na kosu, a ponajviše na krajeve, sa kojima, inače, jedino imam problem, jer kada ne koristim dodatnu negu ne mogu lepo da ih oblikujem.


Ovakvi proizvodi, kao na primer jabukovo sirće mogu da blago isuše kosu, ako ih koristite često i na pogrešan način.

Još jedna jako bitna stvar jeste što sam kosu očešljala sasvim lako, bez upotrebe proizvoda koje inače uvek koristim nakon pranja. Tokom dana se kosa uopšte ne mrsi. Ne znam da bi isti slučaj bio i sa vama koji imate nešto suvlju kosu od moje, ali balzam ili neki leave in proizvod bi vam svakako pomogao ako vam ovo sirće nije dovoljno.

Za razliku od jabukovog sirćeta, koje može blago posvetliti kosu, sa ovim sirćetom ne morate brinuti, jer neče uticati na vašu boju.

Važno! Budite obazrivi sa sirćetom. Pored toga što morate voditi računa da dobro isperete kosu, morate biti obazrivi sa učestalnošću i količinom koju koristite prilikom pranja. Ovo sirće je namenjeno isključivo kosi, i napravljeno je tako da ne morate da ga razblažite. 

Zaključak: Zadovoljna sam ovim proizvodom, jer nisam primetila nikakvu negativnu posledicu, a ispunio je sve ono što proizvođač obećava- daje sjaj, blagu zaglađenost i kosa ne leti na sve strane. Ali ipak ovaj proizvod ne bih koristila često. Jednom u dve nedelje ću svakako ponavljati ovaj tretman, jer smtram da nije potrebno to raditi češće.

Ako praktikujete da ispirate kosu sirćetom, a plašite se da će vam zbog njega kosa posvetleti, ili vam otežava posao to što svaki put sirće morate da razblažite, i tražite optimalnu količinu, probajte sirće od maline od Yves Rocher-a, koje je napravljeno baš za negu kose. I podelite svoje utiske sa nama.

Cena
: 650 din = 100ml
Bulevar Mihajla Pupina 4,(T.C.Ušće), 11070

четвртак, 10. април 2014.

Weleda šampon i balzam od ovsa

Zahvaljujući Jeleni sa bloga MojNeseser, dobila sam priliku da isprobam testere Weleda šampona i balzama od ovsa. Dobila sam taman toliko testera da mogu da donesem zaključak o tome da li mi i u kojoj meri proizvodi odgovaraju. Testiranje je trajalo oko 3 nedelje, i u tom periodu nisam koristila neki drugi šampon i balzam.

Celokupna linija od ovsa je namenjena suvoj i oštećenoj kosi (ali iako nemate suvu kosu pročitajte tekst do kraja). I šampon i balzam u sebi sadrže ulja i proteine.
  



ŠAMPON
Proizvođač obećava da šampon obnavlja strukturu vlasi i vraća joj gipkost i elastičnost.
Aktivni sastojci:ovas, ulje jojobe, žalfija, mimoza, kedar. 

Lepo peni, ali je potrebno da pre šamponiranja dobro pokvasite kosu. Ima specifičan miris koji ostaje dugo u kosi, ali nije preterano jak i ne guši. Gustina i tekstura su kao kod ostalih šampona.

Mogu da zaključim da ovaj šampon ne slepljuje kosu ni malo, ali je i ne isušuje- Savršen balans! Ne iritira kožu glave, ne prouzrokuje svrab i perut. Naglasila bih i u ovom postu da je moje teme jako osetljivo. Šampon daje blagi volumen, tj. podiže kosu iz korena, i kosa izgleda jako lepo. Volumen koji daje nije nešto veliki, ali dovoljno da primetim, s obzirom da moja kosa nema volumen. 

Dok ispiram kosu, nakon prvog šamponiranja osećam da mi kosa malo škripi pod prstima. Ali u meri koja je zaista zanemariva. Međutim, poslednjeg dana testiranja sam iskoristila 2x šampon i balzam, jer ponekad volim da dva puta šamponiram kosu kako bih bila sigurna da sam je baaš dobro oprala (a jedan tester balzama mi je svakako knap), i tom prilikom je kosa jako škripela pod prstima, što mi mnogo smeta. Međutim, to nije uticalo na povećano lučenje sebuma sledećih dana, niti je dovelo do ikakve loše reakcije.



Šampon:
Cena:oko 1200din (10e)
Količina: 190ml
------------------------------------------------------
BALZAM

Hranljivi balzam od ovsa je namenjen za regeneraciju suve ioštećene kose. 
Aktivni sastojci koje ovaj balzam sadrži su kokosovo ulje, jojoba i irska mahovina.

Kada pomislim na balzam prva asocijacija mi je proizvod koji lepo omekša kosu i omogući da se lakše očešljamo.
.
Prva čudna stvar u vezi ovog balzama bila je ta što je prilično gust, i što ima teksturu kao na primer Davines HBP ili Trend up maska (čak je balzam i malo gušći od nje).

Gust je, nije mastan, i zbog toga se malo teže razmazuje i raspoređuje po kosi, tako da mi je jedna kesica bila baš knap. Ja inače volim da masku/balzam nanosim u bogatijem sloju. Kao što rekoh poslednjeg dana testiranja sam iskoristila dve kesice testera za jedno pranje.

Na pakovanju piše da se na kosi drži 1-3 minuta, i možete se pridržavati toga, ili ga malo duže držite, ali ne mnogo, da se kosa ne bi previše učvrstila.

Što se tiče efekta koji je najbitniji, i tu sam se iznenadila. S obzirom da se radi o proizvodu za suvu kosu, očekivala sam da će jako omekšati dlaku i učiniti je lepršavom i svilenkastom. Međutim, iako ga nisam dugo držala na kosi kosa je postala kruća (opet-ne mnogo), što je, u suštini i normalno jer sadrži proteine. Dlaka na dodir izgleda punije, ima teksturu koju obično dobijam sa jakim proteinskim pakovanjima, nije slepljena i sve ukazuje na prisustvo proteina, očigledno ne u maloj količini.. Kosa se ipak lako češlja, ali i lako kontroliše. Nisam primetila da se kosa brže masti usled korišćenja ovog balzama, što je i normalno, jer ga ne nanosim blizu temena.


Balzam:
Cena: Oko 1300din.
Količina: 200ml
------------------------------------------------------

ZAKLJUČAK

Testiranje ovih proizvoda bilo je jako zanimljivo. Očekivani efekat se znatno razlikuje od dobijenog, što je još jedan dokaz da je ono što piše na prozivodu (namenjeno masnoj/suvoj/farbanoj/oštećenoj kosi) nešto na šta često ne možemo da se oslonimo, i moj savet vam je da više pažnje obraćate na sastav proizvoda koji će vam mnogo više reći.

Iako je ova linija namenjena suvoj kosi, zaista nisam sigurna koliko će suvoj kosi odgovarati. Šampon verovatno hoće, ali za balzam uopšte nisam sigurna.

Ipak mislim da bi ovi proizvodi savršeno odgovarali oštećenoj, tankoj dlaci, kojoj je potrebno dodatne čvrstine, i kojoj treba više kontrole. Ovi proizvodi neće slepiti kosu, neće prouzrokovati brže mašćenje, neće učiniti da se kosa lako umrsi, a pružiće joj intenzivnu negu, nahraniće je, stvoriće omotač oko dlake i učiniti je da izgleda jače. Samo je potrebno da procenite šta je ono što vama treba i da li vam odgovara efekat koji ovi proizvodi daju. Iako je u pitanju balzam, neka vas to ne zavara, jer je j mnogih maski na bazi proteina, koje sam probala.

Da li koristite neki od Weleda proizvoda i koji biste mi preporučili?



петак, 4. април 2014.

Tanka kosa koja se brzo masti

Pošto mi se javio veliki broj žena sa ovim problemom, a i sama imam isti, rešila sam da napišem svoje mišljenje i podelim sa vama svoje iskustvo.



Naime, moja kosa je jako tanka, samim tim nema volumen, trebala bi biti malo gušća, i uz sve to brzo se masti. Postojali su periodi kada sam je prala svakog dana, a nekada je bilo potrebe za pranjem tek trećeg dana. Za ovoliku razliku (samo oni sa ovakvim problemom znaju koliki je pomak kada makar jedan dan možemo da odložimo pranje), krivi su mnogi faktori, delom hormoni, naročito u periodu puberteta, ali i nepravilna nega u to vreme.

Probala sam zaista svašta, od proizvoda top brendova, do najjeftinijih mogućih koji se mogu naći kod nas. Neki proizvodi nisu uticali na mašćenje, neki su pak izazivali svrab, perut, iritaciju, a jedna grupa proizvoda je stvarno imala efekta.


Naglasila bih da je ovo samo moje mišljenje, koje sam stekla kroz vreme. Ne mora da znači da će i vama pomoći, jer svaki problem koliko god slično delovao može imati različitu prirodu, u zavisnosti od onoga što je izazvalo problem.

JAKO BITNA STVAR!

Problem sa ovim tipom kose (dakle, tanka kosa, koja nije toliko gusta) nije samo u lučenju sebuma. Nekada je lučenje sebuma sasvim uobičajeno, iako ne deluje tako. Razlog za to je što se na tankoj kosi masnoća vidi čim počne da izbija, najčešće drugog-eventualno trećeg dana. Kod guste kose, i nešto deblje i uglavnom suvlje dlake se izbijanje masnoće vidi tek četvrtog-petog dana nakon pranja, jer tek onda izbije dovoljna količina masnoće koja će biti vidljiva. Ja, trenutno, sa prilično ispravnim načinom za negu temena i krajeva,  kosu moram prati svaki drugi, eventualno treći dan, upravo zbog toga što mi je kosa ređa, a dlaka toliko tanka da je prosto nemoguće da i najmanje izbijanje sebuma ne bude vidljivo. Kada mogu, kosu pokupim u neku punđicu, ili napravim frizuru koja će to malo zakamuflirati, ali u svakom slučaju drugi, ili eventualno treći dan nakon pranja moja kosa izgleda masno.

Ne samo zbog mog iskustva, već i zahvaljujući iskustvu drugih žena sa ovakvim tipom kose, došla sam do zaključka da se situacija ne može bitno promeniti, već da moramo naučiti da živimo sa ovim problemom. 

Pranje kose svaki drugi-treći dan ukoliko nam je svakodnevno potrebna lepa frizura, je naša realnost, u najboljem slučaju, pa makar koristili i najbolje proizvode na svetu.  Izuzeci mogu biti samo osobe kojima je lučenje sebuma jako spor proces, ali to su posebni i ne tako česti slučajevi.

Ali da bismo došli do tog stadijuma da je masnoća vidljiva "tek" trećeg dana moramo poštovati jako bitna pravila, i moramo da uzmemo u obzir sve  faktore, kako bismo došli do rešenja.

Proverite da li je po sredi zdravstveni problem

Ukoliko vam apsolutno ništa ne pomaže, ili je lučenje sebuma toliko izraženo da to prelazi neke granice normalnog, posetite lekara. Može biti u pitanju mnogo toga, a ovakvi "mali" znaci vam mogu ukazati na druge zdravstvene probleme, ili na neki drugi problem sa kožom glave, naročito ako prekomerno mašćenje prati i iritacija, svrab i sl. U mom slučaju su problem bili hormoni. Lučenje sebuma nije bilo izraženo samo na koži glave, već i na licu, tj. t zoni.

A nakon što utvrdite da nije u pitanju zdravstveni problem...

Osvrnite se na svoju negu i razmislite o proizvodima koje koristite
Ako imate ovaj tip kose/kože glave onda morate da izbacite iz upotrebe, pre svega, šampone na bazi silikona. Ostali proizvodi na bazi silikona dolaze u obzir (ali nikako ne stavljati uz teme), ali šampon nikako ne sme imati silikone. Silikoni će zapušiti pore na koži glave, što će prouzrokovani brže lučenje sebuma. Međutim, mogu vam smetati i neki drugi sastojci, koji se koriste za šampone, ali sami morate vremenom utvrditi šta je to što vama smeta.  Ja imam najbolje iskustvo sa Allin šamponom, Velnea sa matičnim mlečom, Afrotita-Kopriva i pantenol, ali možete na blogu pronaći recenzije o još nekoliko šampona kojima sam prilično zadovoljna. OVDE je link sa recenzijama svih šampona.

Kao što rekoh teške maske/pakovanja/regeneratori/serumi/ulja/mleka, na bazi silikona nikako ne smeju doći u dodir sa temenom. Ovakvi proizvodi najčešće sadrže silikone koji su nerastvorivi u vodi, a nikako vam ne ide u prilog da napravite sebi dodatne probleme sa kožom glave. Dakle, ovakvi proizvodi su dozvoljeni, ali isključivo za krajeve kose!

Svakodnevno pranje? Bolje ne

Ako perete kosu svakodnevno, tj. imate potrebu za pranjem, jer je sebum već izbio dan nakon pranja, pokušajte da odložite to, makar za jedan-dva dana. Znam da je teško. Znam da je užasan osećaj kada je kosa masna, ali to je za vaše dobro. Pokušajte sa šamponom za suvo pranje, sa skupljanjem kose u punđu, ili nekom drugom frizurom. Odlaganje pranja jedan dan je već dobar pomak. Sem što ćete učiniti nešto dobro za kožu glave, imajte u vidu činjenicu da čestim pranjem, a samim tim i korišćenjem fena prilikom sušenja ne činite zlo samo temenu koje će se još brže mastiti, već utičete i na krajeve kose koji će se takvim tempom pranja jako oštetiti!

Izbor šampona

Ja biram šampone koji imaju dobru moć čišćenja. Šampone koji  odlično čiste a ipak nisu agresivni prema koži glave. Vodim računa da u sastav ne ulaze silikoni, i po mogućstvu sulfati i parabeni, mada, zaista nisam primetila da mi ovi sastojci smetaju. Najbitnije vam je ono što stavljate na teme, tako da ako na ovo obratite pažnju rezultati će biti vidljivi, sigurna sam.

Dubinsko pranje kose 

Mnogi saloni nude uslugu dubinskog pranja kose. Ovim putem, sa dlake i temena se odstranjuju ostaci nalaženih proizvoda za negu i stilizovanje. Ovo može biti zaista odličan tretman, i pomoć za masno teme, ako ga sprovodite redovno. Redovno, je ipak relativan pojam, koji zavisi od osobe do osobe, ali u suštini jednom mesečno je sasvim dovoljno za ponavljanje ovog tretmana. Ja, iskreno, nisam za dubinsko pranje u frizerskim salonima, jer su dosta skupi, a isto možete za mnogo manje novca uraditi i kod kuće uz pomoć gline u prahu. O tome sam pisala OVDE, pa ako vas interesuje pročitajte.


Ovo je svega nekoliko faktora koji vam mogu pomoći da biste poboljšali situaciju. Ja verujem, ako se svega pridržavate, da ćete popraviti stanje sa lučenjem sebuma, jer sam isti problem na taj način rešila, tačnije, držim ga pod kontrolom.

Ako perete kosu svakodnevno, ponoviću, proverite da li je po sredi neki zdravstveni problem, ili iskorenite loše navike, inače ćete dovesti svoju kosu do jako lošeg stadijuma, a verujte, lečenje temena, i uopšte oporavak oštečene dlake, je jako dug proces i ni malo jednostavan. Bolje je da to naučite na osnovu tuđe greške, a ne na sopstvenom iskustvu.

Srećno!