Navigation menu

Klikni da pretražiš blog

уторак, 24. јануар 2017.

Mycoseb šampon za kosu (Moje iskustvo)


U današnjem postu vam prenosim svoje iskustvo sa Mycoseb šamponom, o kojem me je mnogo vas pitalo. Želim odmah da vas upozorim da nisam stručno lice koje može i sme da vam preporuči terapiju za ovako ozbiljne stvari kao što su gljivične infekcije ili veći problemi sa kožom glave. Želim samo da vas upoznam sa ovim lekom, i da sa vama podelim svoje iskustvo.

Šta je Mycoseb šampon i čemu je namenjen?

Lek Mycoseb šampon se koristi za prevenciju i lečenje peruti i seboroičnog dermatitisa kosmatog dela glave (suve ili masne ljuspaste naslage na koži). Za lečenje peuti i seboroičnog dermatitisa, Mycoseb šampon se koristi svaka 3 do 4 dana tokom 2 do 4 nedelje. Kako bi se sprečila ponovna pojava navedenih problema, koristi se jednom nedeljno ili svake druge nedelje. Glavni sastojak ovog šampona je ketokonazol, koji bi trebao uticati na gljivice, koje su često uzrok nastanka peruti i ostalih propratnih simptoma.


Zbog čega koristim Mycoseb i koji je moj problem?

Pre nego što iznesem svoje iskustvo, želim da vas uvedem u svoj problem. Imam izuzetno osetljivu kožu glave, kojoj smetaju mnogi šamponi. Moje teme ne trpi ulja, silikone, i sigurno još neke sastojke, zbog kojih dobijam svrab, masnu perut, i neki talog na temenu kojeg osećam pod prstima ako prođem kroz kosu, i bukvalno već drugog dana od pranja se taj sloj stvori. Pored svega toga kosa mi je dosta tanka i nije gusta, tako da se brzo izmasti. Takođe, kao bitnu činjenicu bih dodala da imam i hormonski disbalans koji takođe utiče na lučenje sebuma, a sve to su vrlo pogodni uslovi za gljivice. Primetila sam da te naslage na temenu imaju blagi neprijatan miris što zaista može ukazati na gljivičnu infekciju.  Na osnovu svega navedenog, farmaceut mi je preporučio upotrebu ovog šampona.


Način korišćenja

Nanosi se na prethodno pokvašeno teme, tako što se utrlja, uz nežnu masažu kojom se podstiče cirkulacija. Ima gustinu karakterističnu za većinu šampona, roze je boje i prijatnog mirisa. Kada se nanese na teme, ostavi se 3-5 minuta da odstoji, nakon čega se ispere vodom. Otprilike posle 3 minuta osećam blagi svrab i peckanje, i to se javljalo bukvalno prilikom svakog korišćenja ovog šampona. Vrlo lako se ispira i kad prođem rukama kroz kosu osećam kako blago "škripi" pod prstima. Koristila sam ga na svaka 3-4 dana, kako i piše u uputstvu, i to tačno 4 nedelje. 

Pakovanje ima 100ml i ne mogu tačno da vidim koliko proizvoda mi je ostalo, ali imam još nešto manje od pola bočice. Dakle, vrlo sporo se troši.

Da li je dozvoljeno da se pored Mycoseb-a koriste i drugi šamponi?

Stručnjaci kažu da je dozvoljeno koristiti ga uz "obične" šampone, pri čemu se kosa prvo pere običnim a onda Mycoseb šamponom. Ono što je jako bitno (moje mišljenje), to je da ne koristite šampone sa silikonima, sa puno parfema i ostalim sastojcima koji mogu iritirati teme. Moj savet je da birate blage šampone, na biljnoj bazi ili one medicinske.  Moja preporuka su Weleda, Biokap, Eucerin, Babylove, Kosolid i sl. Uz Mycoseb ne smete koristiti Head & Shoulders niti slične šampone koji se koriste protiv peruti. Ja sam samo nekoliko puta za ove 4 nedelje, pre Mycoseb-a koristila i običan šampon, dok sam svaki drugi put koristila Mycoseb samostalno i bio mi je sasvim dovoljan. Savršeno ukloni nečistoće. 

Da li stavljam i masku u toku terapije?

Ja na krajeve obavezno stavljam masku na kosu, uz strogo izbegavanje kože glave. Takođe kada ispiram masku pazim da je dobro isperem i da pri ispiranju ne dolazi u dodir sa kožom glave. Ja masku ne mogu i ne želim da izostavim, jer ovaj šampon nije blag, a moja kosa je jako tanka, i prosto ne želim da uništim krajeve svoje kose.

Kada sam primetila prve efekte?

Neposredno pre početka terapije ovim šamponom nisam imala problem sa svrabom, već samo sa tim taloženjem masnoće, ili čega god na temenu, što se moglo osetiti već drugog dana nakon pranja. Imala sam masne ljuspaste naslage, koje su imale blag neprijatan miris, čak i kada je od pranja kose prošlo 2 dana (dakle, kosa tada nije toliko prljava). Ne mogu reći da sam pomno pratila šta se na temenu menja, jer nisam želela da se opterećujem, ali negde druge nedelje od početka tretmana već su nestale te naslage i perut. Svrab se nije pojavljivao, niti sam imala bilo kakvih problema.


Uticaj na mašćenje

Što se tiče mašćenja kose, ne mogu reći da sam primetila neki uticaj na to. Smatram da mi se kosa masti nekom realnom brzinom. Kao što sam mnogo puta ponovila, kosa mi je jako tanka i nije gusta i prosto je logično da masnoća brže izbije na površinu nego kod nekoga čija je kosa po prirodi suva i gusta. Iskreno, nisam očekivala neko čudo po pitanju mašćenja, tako da nisam razočarana zbog toga.

Krajnji utisak

Zadovoljna sam time što sam postigla za ove 4 nedelje terapije. Na raznim forumima sam čitala da se gljivice vraćaju, pa ne želim biti previše euforična po pitanju toga što je moj problem trenutno rešen. Nastaviću da ga koristim povremeno, kako i piše u uputstvu, a za redovno pranje koristiću šampone koji su namenjeni osetljivoj koži glave, bez silikona i ulja.

Ovaj šampon je lek, a ne običan šampon, pa vas molim da ovo ne shvatate kako moju preporuku za rešavanje vašeg problema. Moj savet je da se oko terapije konsultujete sa lekarom ili farmaceutom, a ako je vaša terapija Mycoseb, nadam se da će vam moj post pomoći, i da ćete sa mnom, i ostalim čitaocima podeliti svoje iskustvo.

Srećno!

Cena: oko 600 din.
Količina: 100ml
Gde kupiti? Apoteke (može se kupiti bez recepta)
Sastav:  Aktivna supstanca je ketokonazol. Jedan gram šampona sadrži 20 mg ketokonazola.
Ostali sastojci su:
Natrijum-lauretsulfat 27%; dinatrijum-lauretsulfosukcinat 40%; kokamid DEA 80,5%; PEG-20 glicerillaurat; lauril-dimonijum hidroksipropil hidrolizovani kolagen 35%; Blue Edition, Dragoco 0256194; natrijum-metil parahidroksibenzoat; hlorovodonična kiselina, koncentrovana; natrijum-sulfit bezvodni; natrijum-citrat, pentaseskvihidrat; boja Eritrozin E127 C.I. 45430; voda, prečišćena.

_________________________________________________________________________
Pročitajte još... *TOP 5 * Najbitniji postovi na blogu

петак, 20. јануар 2017.

Leave in proizvodi za kosu (+ moje preporuke)

Leave in proizvodi su proizvodi koji su namenjeni nezi kose, a ne ispiraju se. Nanose se nakon pranja (ili između pranja), na krajeve koji trebaju biti tretirani, nakon čega nije potrebno isprati proizvod sa kose.

Ovaj tip proizvoda je jako bitan i koristan svakom tipu kose i ima izuzetne prednosti o kojima možete čitati u nastavku. 
Isprobala sam mnogo leave in proizvoda. Počela sam sa Loreal i Gliss prskalicama, tj. balzamima u spreju, a onda su postali popularni silikoni, kristali za kosu, ulja, dvofazni sprejevi i sl. Koristila sam i one najjeftinije, i one dosta skupe, i razlike zaista postoje, ali ne mogu reći da sam naišla na loš proizvod ovog tipa. Većina ispunjava bar onu osnovnu funkciju a to je lakše raščešljavanje i sjaj.

***Kada kažem leave in proizvod mislim na svaki tip proizvoda koji se ne ispira ; serumi, silikoni, kristali, balzami u spreju, tretmanska ulja i sl.

NEGA
Ovaj tip proizvoda je najčešće baziran na silikonima, a pored toga obavezno imaju i neki sastojak koji je nemenjen nezi, hidrataciji i/ili regeneraciji kose, a najčešće su to ulja i kreratin. Leave in proizvodi uglavnom nemaju neki ogroman procenat tih aktivnih sastojaka, ali  pružaju određeni nivo nege. Najčešće imaju sastojke koji hidriraju i čine kosu mekšom. Ono što je jako bitno, a to je da znate koliko je nega maskama bitna. Čak i ako leave in serum koji koristim pruža određeni stepen nege, i pored toga obavezno koristim masku. Primarna funkcija leave in proizvoda nije nega, ako mene pitate, već trenutni efekat i zaštita. Nega je samo dodatni plus.

LEP IZGLED KOSE
Zahvaljujući silikonima i ostalim sastojcima koji imaju sličnu funkciju, leave in proizvodi pružaju lepši izgled kosi. Čine da su krajevi zaglađeni, da oštećenja ne štrče, daju sjaj i dlaka deluje zdravije i lepše. Najčešće će ukrotiti krajeve koji deluju neuredno nakon pranja, ukoliko su oštećeni i/ili dehidrirani.

ZAŠTITA
Zahvaljujući takvoj kombinaciji sastojaka koju većina ima, leave in proizvodi stvaraju zaštitni omotač oko dlake i pružaju neophodnu zaštitu od spoljnih uticaja kao što su: vetar, vlaga, sunce, hladnoća i sl. Zaštita kose je faktor zbog kojeg ja koristim leave in proizvode, i zaista tek ponekad izostavim ovaj korak, i to ne namerno. 

Moje preporuke

U nastavku, želim da vam ukratko dam komentar na leave in proizvode koje sam najviše koristila (to su najčešće proizvodi u obliku seruma), a ukoliko vas interesuju recenzije ovih proizvoda kliknite na naziv onog koji vas interesuje, i bićete preusmereni ka recenziji. 


Garnier Thermo Protect ulje u spreju za zaštitu kose od toplote - Ovo ulje u spreju je savršeno za nas sa tankom kosom jer uopšte nije mnogo masno, i kosa ga jako brzo upija. Daje predivan sjaj, namenjeno je zaštiti od toplote, i jedno celo leto sam ga koristila kako na plazi tako za zaštitu nakon pranja i uživala sam koristeći ga. Ne pruža neku jaku hidrataciju i negu, ali dosta pomaže pri raščešljavanju i ostavlja prelep miris i sjaj. Ovo je kombinacija balzama u spreju i ulja.



Alfaparf Semi di lino Kristali za kosu - Ovaj proizvod sam kupila mnogo puta i to prvi put pre nekih 8-9 godina, kada sam ga aktivno koristila. U poreređenju sa Dikson i Matrix uljima koje pominjem u nastavku, Alfaparf kristali jesu lošiji, tj. slabiji, ali daleko od toga da je proizvod sam po sebi loš.  Ne mogu reći da pruža neku posebnu negu, ali sve ostalo ispunjava. Jako lepo zaglađuje, predivno miriše, kosa deluje divno, naročito kada je fenirana, i zahvaljujući kombinaciji sastojaka štiti kosu od spoljnih uticaja. Ja obožavam ovaj proizvod, bočicu, miris, efekat. Ukoliko ne možete nabaviti Dikson ili Matrix, ovo ulje možete naći u Lilly-u.



Dikson Move me - Dense Crystals - Ovaj proizvod, omiljenog mi brenda, je jedan od najboljih silikonskih seruma/kristala koje sam koristila. Divno miriše, sjajno zaglađuje, štiti kosu od vlage, vetra, i ostalih spoljnih uticaja koji utiču na izgled kose. Čini kosu mekšom, sprečava mršenje, i omogućava lako češljanje. Košta 1000din.ali ima 100ml i trajaće vam jaaako dugo. Kada se stavi u odnos količina i cena, a pritom je kvalitet neosporan, ovo je cenovno vrlo povoljan proizvod.



Matrix Murumuru Amazonsko ulje - Ovo ulje / serum je definitivno moj omiljeni proizvod ovog tipa. Za nijansu je bolje od Dikson Move me kristala, zbog mekoće koju pruža kosi. Ovo ulje je čisto savršenstvo. Pored toga što štiti, zaglađuje, daje sjaj, ne masti, ono se može koristiti i umesto maske nakon pranja, može se dodavati u maske za kosu ili koristiti kao nega pre pranja. Efekat je predivan. Kosa izgleda lepo, na dodir je savršena, i definitivno osećam ogromnu razliku u odnosu sa ostalim uljima koje sam probala. Hidrira gotovo kao i prosečna hidratantna maska i omogućava da se kosa vrlo lako raščešlja.



Loreal Elseve Arginine Resist - dvofazni balzam u spreju - Ovaj sprej, iz klase jeftinijih jako volim i često koristim kada žurim i kada mi ekpresno treba da lako očešljam kosu. Lepo omekša dlaku, bez ikakvih problema kosu očešljam, a glavna stvar zbog koje volim ovaj sprej jeste što ni malo ne masti kosu, i ne oduzima joj volumen. Odličan je za tanku kosu, koja se brzo masti, i lako mrsi. Ne pruža negu, ali trenutni efekat je odličan.


Napišite mi u komentaru koji je vaš omiljeni leave in proizvod.

_________________________________________________________________________

понедељак, 9. јануар 2017.

Nivea Hairmilk Šampon i regenerator



Pre nekoliko meseci, dobila sam od Nivea tima novu liniju proizvoda za negu kose - Nivea Hairmilk, Šampon i balzam. Nemam mnogo iskustva sa Nivea proizvodima. Jedino što jesam koristila od kada vodim blog jeste Nivea Repair & Targeted care, i to samo balzam, jer mi šampon nije odgovarao. Sada, kada sam sumirala svoje utiske, došao je red da vam ih i predstavim.

Ova linija je namenjena, kako proizvođač kaže, obnavljanju i intenzivnoj nezi. Obećava da intenzivno neguje, jača kosu, i omogućava lakše češljanje. Glavni sastojci ove linije su mlečni proteini, pantenol, ulje makadamije i glicerin. Oba proizvoda imaju jako lep i prepoznatljiv miris- miris klasične Nivea kreme. Šampon u sastavu nema silikone, dok je parfem u oba slučaja na samom dnu liste sastojaka, što znači da ga ima malo, što je dobro, naročito za šampon (bitno je za nas sa osetljivom kožom glave).


Šampon ima klasičnu gustinu, pravi jaku, kremastu penu (ima SLS), i nakon korišćenja kosa ne bude slepljena, što me je začudilo, s obzirom da se u sastavu nalazi i ulje. Ulja mi, inače, smetaju u šamponima i obično dobijam svrab ili masnu perut. Ipak, kod ovog šampona to zaista nije slučaj. Kosa ima blagi volumen, ne masti se brže nego inače. Nije mi omiljen, to moram priznati, ali ne mogu reći da je loš. Ja, inače, više volim šampone koji su na biljnoj bazi i sa dosta prirodnih sastojaka, jer mi je teme osetljivo. Ono što ja radim kada ga koristim, jeste da ga u nekoj posudici razblažim sa vodom, a potom našamponiram kosu. Na taj način ga razblažim, a opet lepo ukloni nečistoću sa kose i kože glave. Čak i sam šampon fino omekša kosu, verujem zbog prisustva glicerina u sastavu. Ipak vam ne bih savetovala da koristite samo šampon, jer kao što je bitno da očistimo kožu i kosu od nečistoće, isto tako je važno negovati krajeve kose, "zatvoriti" dlaku maskom ili balzamom i zaštiti je od spoljnih uticaja.


Gde kupiti? Marketi, drogerije
Cena: oko 300din.
Količina: 250ml
Sastav: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Panthenol, Glycerin, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Macadamia Integrifolia Seed Oil, Hydrolyzed Milk Protein, Octyldodecanol, Polyquaternium-10, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, Citric Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, Limonene, Linalool, Citronellol, Benzyl Alcohol, Geraniol, Alpha-Isomethyl Ionone, Parfum


Balzam ima srednju gustinu, lep miris, i vrlo lako se razmazuje. Kod ovakve bočice mi smeta to što kada mi ostane malo proizvoda, teško istisnem preostalu količinu . 
Kada je u pitanju najbitnije, tačnije efekat ovog šampona, ovaj balzam za svega nekoliko minuta jako omekša kosu. Ako ga držim duže čini mi se da ne mogu lepo da ga isperem. Kosa mi se nekako ukruti/ulepi, ne znam kako bih opisala taj osećaj. Pošto mi se čini da je ovaj balzam malo "teži" za moju kosu koja je inače tanka i bez volumena, pronašla sam dobar način da ga razblažim. Nanosim ga na potpuno mokru kosu, i tih nekoliko minuta ga bukvalno masiram u dlaku. Momentalno osećam kako dlaka postaje mekša. Čak mi se čini da ako ga utrljam u kosu, ona bude dosta mekša nego kada bih ga samo nanela i ostavila da odstoji par minuta. Čim završim sa time, ispiram ga sa kose. Svakako, proizvođač preporučuje samo da se utrlja u kosu i ispere, Ne mogu da tvrdim, ali moguće je da taj efekat krućenja/lepljenja prouzrokuju proteini u sastavu, ali svakako mi smeta kada ga držim duže na kosi, dok to nije slučaj sa ostalim proteinskim maskama koje koristim. U suštini, ja sam zadovoljna ovim balzamom, jer jako omekša kosu, i meka je sve do narednog pranja, kosa se jako lako raščešlja, u toku dana se ne mrsi i fino je zaglađena. Ne može se očekivati od običnog balzama da utiče na oštećene delove niti da dubinski nahrani kosu, tako da nemam šta da zamerim ovom proizvodu. 

Gde kupiti? Marketi, drogerije
Cena: oko 300din.
Količina: 200ml
Sastav: Aqua, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Dimethicone, Stearamidopropyl Dimethylamine, Panthenol, Glycerin, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Macadamia Integrifolia Seed Oil, Hydrolyzed Milk Protein, Octyldodecanol, Silicone Quaternium-18, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Trideceth-6, Sodium Chloride, Trideceth-12, C12-15 Pareth-3, Cocamidopropyl Betaine, Lactic Acid, Citric Acid, Phenoxyethanol, Limonene, Linalool, Citronellol, Benzyl Alcohol, Geraniol, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl Methylpropional, Parfum

_________________________________________________________________________
Pročitajte još... *TOP 5 * Najbitniji postovi na blogu

среда, 4. јануар 2017.

Balea Frangipani & Perle - Maska za sjaj kose


Brend Balea jako volim. Koristila sam i koristim i dalje dosta njihovih proizvoda, kako za negu lica i tela, tako i kose.  Kao omiljene Balea proizvode za kosu, izdvojila bih Balea šampon za dubinsko pranje kose, i Balea Vanila i bademovo ulje masku za kosu.

Proizvođač naglašava da je ova maska bez silikona, a da sadrži kompleks vitamina B3 i Provitamina B5. Ima blagu recepturu koja neguje kosu. Sadrži frangipani (cvet, vrlo opojnog mirisa) i ektrakt perli. Nanosi se na opranu kosu, drži 2-3 min. (savetujem da je ipak držite duže), i ispira se kao i svaka druga maska.

Ima izuzetno lep i prijatan miris, i malo je ređa. Jako lepo se nanosi i razmazuje po kosi, i na dodir deluje jako hidratantno, ali ne masno. Nanosim je u većoj količini na krajeve kose, nežno umasiram, i ostavim da deluje, uglavnom 15-30min. Već dok je nanosim osećam da blago omekša kosu. Ako je držim po uputstvu,2-3 min. kosa je zaista meka i lako se češlja, ali kada je držim duže efekat je jači.


Ovo nije maska koja će dubinski hidrirati i oporaviti jako dehidriranu kosu, ali trenutni efekat je jako lep. Kosa se jako lepo sija, što je i glavna karakteristika ove maske, lako se češlja, meka je i zaglađena. Za nijansu mi se više dopada Balea Vanila i bademovo ulje, jer mi se čini da daje veći stepen mekoće. Ali svakako, zaista je sjajna da se kombinuje, tj. koristi između pranja sa koncentrovanim maskama, koje se ne koriste nakon svakog pranja.

Gde kupiti? Dm- drogerie
Količina: 200ml
Cena: 200-300din.
Sastav:


_________________________________________________________________________
Pročitajte još... *TOP 5 * Najbitniji postovi na blogu